"Dzieci Ireny Sendlerowej" to ekranizacja książki Anny Mieszkowskiej „Matka dzieci Holocaustu”. Historia koncentruje się na tytułowej postaci, Irenie Sendlerowej, która razem z grupą współpracowników prowadziła akcję ratowania dzieci z warszawskiego getta w czasie II wojny światowej.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
W sumie dzięki Irenie Sandlerowej udało się uratować około 2500 dzieci, które trafiły do polskich rodzin zastępczych, sierocińców i klasztorów. Kobieta za swoją działalność została złapana przez gestapo i skazana na śmierć.
Irena Stanisława Sendlerowa z domu Krzyżanowska, ps. „Jolanta” (ur. 15 lutego 1910 w Warszawie, zm. 12 maja 2008 również w Warszawie) – polska działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom („Żegoty”). Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu.
W czasie II wojny światowej zbudowana przez nią sieć ludzi i organizacji uratowała ok. 2500 żydowskich dzieci. W październiku 1943 została aresztowana przez Gestapo, jednak „Żegocie” udało się ją uwolnić. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. Po wojnie pracowała w opiece społecznej i średnim szkolnictwie medycznym. Przez długie lata jej działalność podczas okupacji była nieznana.
W latach 2007 i 2008 została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.
W filmie "Dzieci Ireny Sendlerowej" zobaczymy Maję Ostaszewską, Danutę Stenkę oraz Krzysztofa Pieczyńskiego. Obraz nakręcił John Kent Harrison w 2009 roku.
INFO Z POLSKI 31.08.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju