Dzieci poniżej 16. roku życia, których przynajmniej jedno z rodziców objęte jest ubezpieczeniem w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mają już zapewnione ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dotyczy ono nie tylko nieszczęść, do jakich dochodzi podczas czynności wykonywanych w gospodarstwie, ale także poza nim, czyli na przykład w drodze do sklepu, czy podczas wyjazdu zagranicę.
ZOBACZ SZCZEGÓŁY: Umowa ubezpieczenia dzieci rolników od następstw nieszczęśliwych wypadków
ZOBACZ TEŻ: Zakres świadczeń
Jak wyjaśnia Adam Sekściński, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia dziecko ma gwarancję rekompensaty doznanego obrażenia, zwrotu kosztów leczenia, pobytu w szpitalu, rehabilitacji i innych wydatków. – Rodzice nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów, nie składają także żadnych wniosków o objęcie dzieci ubezpieczeniem. Zgłaszają szkodę dopiero jeśli dojdzie do wypadku. Stosowne druki są na naszej stronie http://www.krus.gov.pl/, mogą też przyjechać od oddziału i tam z pomocą pracownika wypełnić odpowiednie dokumenty – wyjaśnia Jolanta Nowakowska, zastępca dyrektora kieleckiego oddziału KRUS.
– Ubezpieczenie gwarantuje do 13 października 2017 roku umowa zawarta pomiędzy Zarządem Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników a Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń Ergo Hestia S.S. Umowę finansuje z pozabudżetowych środków Fundusz Składkowy – wyjaśnia Adam Sekściński, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków dla dzieci nie ma ograniczeń terytorialnych, obowiązuje na świecie. Co ważne, świadczenia te są niezależne od innych polis, jak ubezpieczenie szkolne.
Ubezpieczeniu nie podlegają obrażenia, których dziecko doznało w wyniku samookaleczenia, przestępstwa, wyczynowego uprawiania sportu, a także jeśli było pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.