Nasz Regionalny Program Zwalczania Otyłości u Dzieci i Młodzieży jest prawdopodobnie pierwszym w kraju. Tylko w tym roku (a działa od 2006 roku) skorzystało z niego już ponad 200 osób. Ale wkrótce weźmie w nim udział kolejnych 100. Urząd Marszałkowski, który finansuje program właśnie przeznaczył na niego kolejne 26,5 tys. zł.
Projekt jest realizowany przez Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu. Wczoraj w Bydgoszczy przed gabinetem dr Danuty Kurylak, koordynatorki akcji ustawiła się długa kolejka młodych mieszkańców Żnina i Bydgoszczy. We wtorek będą przyjmowani bydgoszczanie i młodzież z gm. Mrocza.
Przeczytaj również: Problem otyłości w Polsce.
- W trakcie pierwszej wizyty jest szkolenie, podczas którego mówimy rodzicom i dzieciom, co trzeba robić, aby schudnąć - wyjaśnia pani doktor. - Wykonujemy również badania krwi pacjenta, szukając w niej ewentualnych powikłań związanych z nadwagą. Poza tym dziecko badamy, ważymy i mierzymy.
Potem czekają je kolejne wizyty w gabinecie: u dietetyka, psychologa i lekarza. Pacjent ze specjalistami spotyka się więc minimum cztery razy w roku, a pod ich opieką znajduje się przez dwa lata.
Do nadwagi u dzieci, jak mówi pani koordynator, doprowadzają błędy rodziców popełnione wobec maluchów już w okresie wczesnodziecięcym, np. podawanie im zbyt dużej ilości soków owocowych i tłustego mleka. Później kolejne kilogramy przybywają wraz z kolejnymi porcjami fast foodów i słodyczy, zwłaszcza, gdy zamiast aktywności fizycznej wolimy siedzenie przed komputerem.
Dzięki walce z otyłością dzieci z Kujawsko-Pomorskiego łącznie schudły już ponad pół tony! 14-latka Kinga Krystofczyk, która wraz z dr Kurylak opowiadała o programie w "Dzień dobry TVN" zrzuciła 18 kg. - Teraz jestem lepiej odbierana w szkole. Bardziej się podobam - mówiła. Akcja medialna spowodowała, że bydgoskim pomysłem zainteresowały się już inne większe miasta, m.in. Gdańsk.
Rodzice z Kujawsko-Pomorskiego (a także gminy), którzy chcieliby zapisać do programu swoje dzieci mogą dzwonić pod nr 52 32 62 200.
Czytaj e-wydanie »