Monitoring wpisał się już w przestrzeń miejską. Daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.
Włocławski system monitoringu składa się z 56 punktów kamerowych oraz centrali obsługiwanej przez 7 operatorów. Punkty kamerowe znajdują się w miejscach o dużej koncentracji ruchu pieszych, jak i ruchu pojazdów. Wykorzystywane są do ciągłej obserwacji miejsc i automatycznego nagrywania zdarzeń w czasie rzeczywistym.
Akcje, interwencje, nieoczekiwane zdarzenia - Włocławscy Strażnicy odc. 6 [wideo]
System monitoringu jest szczególnie przydatny do rejestracji wykroczeń ujawnianych przez obsługę monitoringu, bo mogą stanowić dowód potwierdzający popełnienie wykroczenia np. dla potrzeb rozprawy sądowej. Również włocławska policja bardzo często zwraca się do straży miejskiej z wnioskami o zabezpieczenie i zgranie zapisów dokumentujących np. zdarzenia drogowe (jest to nawet kilkanaście wniosków miesięcznie).
Przypomnijmy, że to właśnie dzięki miejskiemu monitoringowi udało się namierzyć mężczyznę, który w bestialski sposób doprowadził do śmierci swojego psa w pobliżu mostu stalowego.
W lipcu pracownicy obsługi monitoringu zgłosili ponad 120 interwencji, w tym 57 dotyczyło wybryków nieobyczajnych, kolejne 50 spożywania alkoholu w miejscach zabronionych. Pozostałe rodzaje wykroczeń to nieprawidłowe parkowanie, zabronione plakatowanie, wywracanie koszów ulicznych, czy też usuwanie zapór drogowych.
O tym, że monitoring w mieście jest potrzebny, możemy wnioskować także po złożonej propozycji do budżetu obywatelskiego, dotyczącej pojawienia się kolejnych kamer w naszym mieście.