Czy w komisariatach i na posterunkach w Kujawsko-Pomorskiem zostanie wprowadzone - poza monitoringiem wizyjnych - również nagrywanie dźwięku? Z takim pytaniem do Komendanta Wojewódzkiego Policji zwróciła się radna sejmiku wojewódzkiego, Anna Niewiadomska.
Była to jednak z interpelacji, które do szef KWP skierowała przewodnicząca sejmiku, Elżbieta Piniewska. Odpowiedź w tej sprawie została udzielona na początku kwietnia.
Nagrywanie dźwięku na komisariatach policji byłoby wbrew przepisom
- Na posterunkach policji i komisariatach nie jest planowane założenie monitoringu z możliwością odtworzenia głosu. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jednostki policji są wyposażone jedynie w monitoring wizyjny - zapewnia insp. Jakub Gorczyński, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy.
Dalej, w odpowiedzi zaznaczono, że "dodanie funkcji nagrywania dźwięku w systemie monitoringu wizyjnego w większości przypadków uznawane jest za naruszenie zasad proporcjonalności i minimalizacji danych - stanowi nadmierną ingerencję w prywatność, której nie można uzasadnić wyłącznie kwestią bezpieczeństwa".
Ponadto, jak wyjaśnia KWP, "zgodnie z art. 23 i 24 kodeksu cywilnego, dobra osobiste, takie jak wizerunek, tajemnica korespondencyjna czy prywatność, są chronione przez prawo. Nagrywanie rozmów w pracy, szczególnie z użyciem ukrytych urządzeń może stanowić naruszenie tych dóbr, jeśli odbywa się bez zgody nagrywanej osoby".
Będzie więcej kamerek na mundurach
Inne pytanie dotyczyło natomiast tego, czy każdy policjant jest wyposażony w kamerę na mundurze i czy planowane są dalsze zakupy takich urządzeń.
Z informacji przedstawionych przez komendę wynika, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w kamery nasobne wyposażonych jest 5 jednostek. To, między innymi Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy, a konkretniej noszą je policjanci Wydziału Prewencji Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście (34 urządzenia) i mundurowi Wydziału Ruchu Drogowego bydgoskiej KMP (50 kamer).
W komendzie miejskiej w Toruniu jest 27 kamer "nasobnych" przeznaczonych dla policjantów KP Toruń-Śródmieście. Spośród jednostek włocławskiej komendy należy wymienić Wydział Patrolowo-Interwencyjny, w którym w użyciu jest 39 takich urządzeń. Z kolei w tamtejszym WRD znajduje się 47 kamer. W Komendzie Powiatowej Policji w Inowrocławiu są 53 kamery używane przez policjantów Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego i 36 kamer, które noszą na mundurach drogowcy.
W odpowiedzi Komendanta Wojewódzkiego Policji jest też informacja o 39 kamerach na mundurach używanych w OPP w Bydgoszczy (Kompania I), 28 w OPP w Kompanii Prewencji II (Toruń) i 32 w OPP w Bydgoszczy (Kompania Prewencji III Włocławek).
Jak zapewnia KWP, w komendzie głównej trwają obecnie "prace mające na celu doposażenie jednostek policji w kamery nasobne".
Tu warto przypomnieć sprawę z maja zeszłego roku, dotyczącą interwencji policji w bloku na inowrocławskim osiedlu Rąbin. Po kilkukrotnym rażeniu paralizatorem przez policjantów zmarł 27-letni Michał Sylwestruk. Postępowanie niedawno rozpoczęło się w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. Za doprowadzenie do śmierci zatrzymanego mężczyzny odpowiadają teraz dwaj byli policjanci.
Jednym z koronnych dowodów w tym procesie są właśnie nagrania z kamery nasobnej.
