https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziękuję - buduje jedność

tvn24.pl
abp Kazimierz Nycz
abp Kazimierz Nycz fot. Internet
-Otwiera serca i mnoży dobro w drugim człowieku - tak o słowie "dziękuję" podczas mszy z okazji Dnia Dziękczynienia mówił abp Kazimierz Nycz.

- My, Polacy, mamy wiele powodów do dziękczynienia - napisał prezydent w liście do uczestników niedzielnych uroczystości.

W niedzielę na warszawskich Polach Wilanowskich uroczyście obchodzono Dzień Dziękczynienia - po raz pierwszy. Msza odbyła się w samo południe przy przyszłej Świątyni Opatrzności. Uczestniczyli w niej m.in. wierni, którzy całą noc spędzili na modlitewnym czuwaniu na stołecznym placu Piłsudskiego.

- My, Polacy mamy wiele powodów do dziękczynienia w ponad 1000-letnich dziejach naszej ojczyzny, gdy dochodziło do nadzwyczajnych zdarzeń, poprzez opatrznościowe interwencje, zanoszone do Boga - napisał prezydent Lech Kaczyński w liście do uczestników niedzielnych uroczystości.

Prezydent przypomniał najbardziej znaczące przykłady Bożej opatrznościowej interwencji, m.in. obronę Jasnej Góry przed najazdem szwedzkim, cud nad Wisłą 1920 roku, wybór Polaka na Stolicę Piotrową i jego ocalenie z zamachu na Placu św Piotra.

- Pragnę zaznaczyć, że wraz z większością moich rodaków deklarujących wiarę religijną i jako wspólnota narodowa, jesteśmy spadkobiercami naszych przodków walczących o wolną Polskę. Winniśmy wyrazić wdzięczność Opatrzności Bożej, że wysiłki ich nie poszły w zapomnienie - napisał Lech Kaczyński.

"Dziękuję buduje wdzięczność między ludźmi"
- Słowo dziękuję nie tylko wyraża wdzięczność, ale buduje jedność między ludźmi - podkreślił arcybiskup Nycz w kazaniu. Dodał, że zasada wdzięczności dotyczy przede wszystkim ostatnich 30 lat. - Bo któż mógł przypuszczać, że Polak zostanie papieżem. Któż mógł przypuszczać, że po ponad 50 latach zniewolenia odzyskamy wolność, a Polska będzie wolna - mówił metropolita warszawski.

Podczas mszy został odczytany akt dziękczynienia: "Boże za Twoją miłość, za wolność Polski, za każdy dzień, za każde dobro, za naszych najbliższych, za każdego człowieka, za każdy uśmiech, za każdy trud i cierpienie prowadzące do Ciebie, za to że Jesteś. Dziękujemy Ci Boże, opatrzności nasza".

Święto ustanowił abp Kazimierz Nycz, abyśmy mogli podziękować sobie nawzajem, bo - zdaniem duchownego - robimy to zbyt rzadko. Wstępem do obchodów było nocne czuwanie przy papieskim krzyżu na pl. Piłsudskiego. W blasku zniczy całą noc modliły się tam dziesiątki warszawiaków.

Idea dziękczynienia
Za dar wolności, niepodległość i tych, którzy za nią zginęli, za Jana Pawła II i każdego dobrego człowieka... - 1 czerwca Bogu dziękuje Warszawa, a z nią - cała Polska. - Nadszedł czas, aby wreszcie podziękować Bogu za to, że żyjemy w wolnej Polsce - mówił arcybiskup, prezentując program tegorocznych obchodów.

- Polacy będą mieli czas, aby podziękować Opatrzności Bożej za niezwykły dar wolności, za wszystkich tych, którzy oddali życie i zdrowie. Dzień Dziękczynienia powinien stać się naszym duchowym wotum wdzięczności za niepodległość i wolność każdego z nas - mówił metropolita warszawski. (dziekuje.pl)

1 czerwca w parafiach na terenie Metropolii Warszawskiej został odczytany
Abp Nycz zachęca do dziękowanialist abp Kazimierza Nycza, w którym możemy przeczytać: ""Dziękuję" to słowo niezwykłe, o którym w codziennym zabieganiu często zapominamy. Koncentrujemy się na tym co przeszkadza, co nie wyszło, nie zaś na tym co dobre i pozytywne. Słowo "dziękuję" to klucz do otwierania ludzkiego serca i mnożenia dobra w drugim człowieku." Dzień Dziękczynienia jest związany z losami Polski oraz budową Świątyni Opatrzności Bożej. Teraz mimo trudności wyzwolenia się z komunistycznej przeszłości, Polska jest niepodległa. Od czasu pierwszego niekomunistycznego rządu, Polacy nie mieli okazji w sposób symboliczny podziękować Bogu za dar wolnej ojczyzny. Niedziela ma również skłonić katolików w Polsce do refleksji na temat kondycji państwa, sytuacji w rodzinie, stanu Kościoła katolickiego oraz relacji między ludźmi w naszym kraju.

Przebieg dnia
Wstępem do obchodów Dnia Dziękczynienia było nocne czuwanie przy papieskim krzyżu na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Rano z placu wyruszyła pielgrzymka, która przeszła ulicami do Wilanowa, na plac budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas Mszy świętej o godz. 12.00 dokonał się tam Akt Dziękczynienia Bogu za wolną Polskę, z udziałem biskupów polskich, duchowieństwa i wiernych. 1 czerwca we wszystkich kościołach przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności.

Ponieważ pierwszy Dzień Dziękczynienia przypada w Dzień Dziecka, jest też coś specjalnego dla najmłodszych. Na placu powstało miasteczko rekreacyjne dla dzieci. O godz. 15 nad świątynię wzbije się specjalna "Przesyłka do nieba". Każdy będzie mógł wysłać swojego balonika ze słowem "dziękuję".

Świątynia Opatrzności Bożej
Świątynia Opatrzności Bożej ma stać się symbolem Dni Dziękczynienia. W jej wnętrzu w przyszłości znajdą się ołtarze i kaplice oraz miejsca obrazujące najważniejsze momenty polskiej historii m.in. chrzest Polski, obronę Częstochowy, męczeństwo niemieckiej okupacji, Katyń, Powstanie Warszawskie. Ostatnia kaplica poświęcona będzie Janowi Pawłowi II, Prymasowi Tysiąclecia Kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i "Solidarności". W krypcie Świątyni istnieje Panteon Wielkich Polaków - miejsce pochówku zasłużonych patriotów, ludzi kultury i nauki. Obecnie spoczywają tam ks. Jan Twardowski (poeta) i ks. Prałat Zdzisław Peszkowski.

Świątynia ma być Sanktuarium Pamięci Narodowej, pomnikiem wdzięczności za polskich bohaterów oraz świętych. W Centrum Opatrzności Bożej, w obrębie którego znajduje się świątynia, powstanie także muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.

Strona dziekuje.pl
W związku z ogłoszeniem Dnia Dziękczynienia powstała również strona internetowa dziekuje.pl. Oprócz bieżących informacji na temat Dnia Dziękczynienia internauci mogą na niej dzielić się swoim doświadczeniem oraz dziękować Bogu i ludziom za wszystko co ich spotyka. Na początku istnienia strony miała ona około 1000 odwiedzin co jest dobrym wynikiem jak na tego typu projekt.

Rys historyczny
Idea Dnia Dziękczynienia wiąże się z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z roku 1792. Wtedy to Sejm podjął uchwałę o wzniesieniu Świątyni jako wyraz wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Stanisław August Poniatowski zdecydował o budowie na terenie obecnego Ogrodu Botanicznego w Warszawie. Do dziś zachowały się resztki fundamentów. W 1795 trzeci rozbiór Polski przeszkodził w realizacji planów.

Trasa przemarszu do Świątyni Opatrzności Bożej
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, wznowiono projekt Sejmu Czteroletniego (ustawa Sejmu Ustawodawczego z dnia 17 marca 1921 roku). Ogłoszono publiczny konkurs na projekt Świątyni. W 1930 roku rozpisano konkurs, a z 15 prac jednomyślnie wybrano projekt Bohdana Pniewskiego. Świątynia miała stanąć na Polach Mokotowskich. Jednak wybuch II wojny światowej ponownie uniemożliwił budowę.

Dziękując można uszczęśliwićW latach Polski Ludowej, w 1947 r. w otoczeniu Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda próbowano podjąć na nowo sprawę budowy. Śmierć Prymasa i okres panowania stalinizmu zniweczył plany. W 1982 r. ideę budowy Świątyni Opatrzności Bożej przypomniał Prymas Polski Józef Kardynał Glemp. Zespół architektów krakowskich zgłosił na konkurs zabudowy tzw. Placu Puławskiego w Warszawie, projekt zbudowania w tym rejonie wspomnianej świątyni.

Dziewięć lat później Komisja Konstytucyjna Senatu RP w uchwale podjętej z okazji 200 - lecia Konstytucji 3 Maja stwierdziła aktualność zobowiązania Sejmu Czteroletniego.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska