
H
Hasler - to prędkościomierz w lokomotywie. Nazwa pochodzi od producenta. Haslery mają możliwość zapisu parametrów jazdy na specjalnej woskowej taśmie.
hebelek - specyficzny przełącznik w kabinie lokomotyw. Jest to mała dźwignia na pulpicie maszynisty.
Helmut- elektryczna lokomotywa towarowa serii ET22. Nazwana również byk lub rekin.

I
icek - pociąg pasażerski "InterCity".
Iwan - ciężka lokomotywa towarowa serii ST44 (M62)

J
jajecznica - pomalowane na żółto - pomarańczowo wagony Bhp (nie mylić z BHP). Dawniej serię oznaczono Bipa. Nowsze litery oznaczają: B --wagon drugiej klasy, h -korytarz przez środek i brak przedziałów, p - wagon piętrowy. Zestawy wagonów produkowane były w Niemczech. Bazowały na rozwiązaniach przedwojennych ale i tak były dość nowoczesną konstrukcją.
jamnik - lokomotywa ET 41 zwana też Bolkiem i Lolkiem, łamańcem oraz bliźniakiem. To dwuczłonowa lokomotywa towarowa produkcji polskiej. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to dwie lokomotywy EU 07 połączone na stałe.

K
kaczka - lokomotywa SM03 to mała lokomotywa manewrowa, wykorzystywana często do prac na bocznicach przyzakładowych.
kanar - konduktor (też gawryło, kierpoć, kobuch).
kapelusz - powszechnie znane nakrycie głowy. Jednak na kolei mówiąc kapelusz mało kto ma na myśli nakrycie głowy z rondem. Tak nazywany jest kask ochronny.
karzełek - semafor karzełkowy, czyli sygnalizator który znajduje się tuż nad gruntem.
kaskader - zawód kojarzący się głównie z filmami. Jednak i na kolei pracują kaskaderzy. Tak mówi się na manewrowych, którzy zawsze chodzą w kasku.
kibel - jeśli tak powie kolejarz - to nie zawsze chodzi mu o miejsce, gdzie nawet król chodzi piechotą. Takiego, trochę pogardliwego, określenia doczekał się elektryczny zespól trakcyjny EN 57. Podobno nazwa nie wzięła się od zapachu roznoszącego się po całym składzie. Chodzi o to, że wiele urządzeń elektrycznych znalazło się w miejscu, w którym pierwotnie zaplanowano toaletę. Pierwszy EN 57 ma 55 lat. Dla historii kolei w Polsce jest trochę jak VW Garbus dla motoryzacji. To chyba najdłużej produkowany pociąg na świecie. Ostatni nowy egzemplarz powstał w 1993 roku.
krokodyl - to wyjątkowy rodzynek-manewrowa lokomotywa elektryczna EM 1 O. W zakładach Cegielskiego w Poznaniu powstały cztery takie pojazdy.
kurczak - pracownik kolejowy w jaskrawo pomarańczowej kamizelce.
kwadrat - kto ma kwadrat, ten w pociągu może prawie wszystko. W wagonie działa jak zaklęcie „Sezamie otwórz się''. Jest to wyjątkowy klucz, bo pasuje do większości zamków w wagonach i lokomotywach.