
O
oczko - sygnał zastępczy. Porównując z ruchem drogowym to coś w rodzaju zielonej strzałki. Wyświetla się światło czerwone, ale można jednak jechać.
oelka - osobowa lokomotywa parowa serii 0149.
okularnik- lokomotywa Skoda 754.
oka - lokomotywa parowa.
ola - osobowa lokomotywa parowa serii 0149.
ołtarz - pulpit sterowniczy lokomotywy.
ortopeda - spotkać ortopedę na peronie nie należy do przyjemności. To nazwa na elektryczny zespół trakcyjny z niewygodnymi, plastikowymi siedzeniami. Zdecydowanie nie były to składy przeznaczone na dłuższe trasy.

P
pająki - pracownicy na sieci trakcyjnej.
palenie szyn - cięcie szyn palnikiem.
parówa - parowóz (także ciuchcia, czajnik, kopciuch, sagan).
pasztet - krótka wstawka szynowa.

R
rekin - wyjątkowy gatunek byka'; czyli lokomotywy towarowej ET22. a zmienione przednie refraktory. Tak ochrzczono w Czechach szynobusy produkowane przez Pesę w Bydgoszczy. RegioShark z Czech w Polsce jest bardziej znany jako Link.
Rumun - spalinowa towarowa lokomotywa produkowana w zakładach Electroputere Craiova w Rumunii. Do Polski do 1978 roku trafiło ponad 400 tych lokomotyw.
Rusek - dwuczłonowa elektryczna lokomotywa towarowa serii ET42.

S
sierżant - stoi na straży odpowiedniej prędkości pociągu. To wskaźnik pokazujący miejsce, od którego rozpoczyna się ograniczenie prędkości. Nazwa wzięła się od wyglądu znaku. Jest to czarna litera V na białym tle siódemka - jeśli ktoś jechał pociągiem w Polsce musiał widzieć siódemkę, czyli elektryczną lokomotywę uniwersalną serii EU07. To najpopularniejsza w naszym kraju seria tego typu elektrowozów. Powstawały w Pafawagu we Wrocławiu i nieco zmienione w HCP w Poznaniu.
Ś
świnka - lokomotywa EPOS. Nazwa wzięła się od pomarańczowego malowania tych elektrowozów pasażerskich (też denaturat)