1 z 7
Przewijaj galerię w dół
W oficjalnej korespondencji nie powinno używać się takich...
fot. unsplash/ Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk

Nie zaczynamy wiadomości od "witam" i nie kończymy jej słowem "pozdrawiam"

W oficjalnej korespondencji nie powinno używać się takich zwrotów jak "witam" i "pozdrawiam". Formy grzecznościowe, które można użyć w takich okolicznościach to: "Szanowny Panie/Pani", "Szanowni Państwo", "Z wyrazami szacunku", "Łączę wyrazy szacunku".

Przyjęło się, że słowa "witam" używa gospodarz, który chce na przykład zaprosić gości do swojego domu. Właśnie z tego powodu stosowanie tego słowa w komunikacji elektronicznej może być nie na miejscu.

2 z 7
Podanie ręki to jedna z form przywitania się z drugą osobą....
fot. unsplash/ Chris Liverani

Kłopotliwe podanie ręki

Podanie ręki to jedna z form przywitania się z drugą osobą. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tej czynności nic trudnego, ale zasady savoir-vivre ściśle określają, kto powinien zrobić to jako pierwszy, w jakich okolicznościach i dlaczego.

W przypadku podawania dłoni obowiązuje kryterium wieku i płci. Najpierw dłoń podają najstarsze kobiety, później reszta pań, najstarsi panowie, a na końcu najmłodsi mężczyźni.

Mężczyźni zazwyczaj witają się ze sobą przez uścisk dłoni, kobiety robią to rzadziej. Kłopotliwa może okazać się sytuacja, w której na przykład znajduje się jedna kobieta. Zgodnie z kryterium płci, to właśnie ona powinna wyjść z inicjatywą formy przywitania. Może podać rękę reszcie mężczyzn, skinąć głową lub zdecydować się na pocałunek w policzek. Mężczyźni powinni dać kobiecie czas na podjęcie tej decyzji, a następnie odpowiedzieć na jej formę przywitania.

3 z 7
Niezwykle ważne jest także przestrzeganie zasad savoir-vivre...
fot. unsplash/ Naim Benjelloun

Co "mówią" nasze sztućce?

Niezwykle ważne jest także przestrzeganie zasad savoir-vivre w restauracji czy na przyjęciu. Oprócz odpowiedniego ułożenia sztućców przed posiłkiem, istotne jest także ich ułożenie w trakcie lub po jedzeniu

Przerwę w jedzeniu sygnalizujemy, gdy układamy sztućce na godzinie 8.00 i 16.00. Po lewej stronie umieszczamy widelec, a po prawej nóż. Warto jednak zwrócić uwagę, czy nie są one skrzyżowane, bo takie położenie sztućców oznacza prośbę o dokładkę.

Prośba o podanie kolejnego dania jest wyrażana przez nas, gdy skrzyżujemy widelec z nożem. Ważne jest jednak, by widelec leżał pionowo, a nóż równolegle do krawędzi stołu. Sztućce powinny tworzyć kąt prosty.

Jeśli chcemy pochwalić szefa kuchni, bo jedzenie nam smakowało, to możemy ułożyć sztućce równolegle do krawędzi stołu (od wewnątrz nóż).

Kiedy jednak jedzenie nie było według nas dobre i chcemy to zasygnalizować, możemy ułożyć sztućce 7.00 i 17.00, a ostrze noża włożyć w widelec.

W momencie, gdy ułożymy sztućce równolegle do siebie na godz. 17.00, to dajemy kelnerowi sygnał, że skończyliśmy posiłek.

4 z 7
Bardzo praktyczną zasadą savoir-vivre'u (zwłaszcza w dużych...
fot. unsplash/ Fons Heijnsbroek

Po lewej stronie idziesz, po prawej stoisz

Bardzo praktyczną zasadą savoir-vivre'u (zwłaszcza w dużych miastach) jest odpowiednie ustawianie się na ruchomych schodach. Zasada jest prosta. Po prawej stronie się stoi, a po lewej idzie. Wówczas osoby, które się spieszą, mają możliwość szybszego i swobodnego dotarcia w wyznaczone miejsce, nie muszą przepraszać, ani przeciskać się przez tłum ludzi.

Pozostały jeszcze 2 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz  zdjęcia z meczu i trybun

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia z meczu i trybun

Zaginęła 17-letnia Marta Pałczyńska. Szukają jej bliscy i bydgoska policja

Zaginęła 17-letnia Marta Pałczyńska. Szukają jej bliscy i bydgoska policja

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli

Zobacz również

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz  zdjęcia z meczu i trybun

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia z meczu i trybun

Wypadek na S10 pod Toruniem. Bus zderzył się z osobówką, pięć osób poszkodowanych

Wypadek na S10 pod Toruniem. Bus zderzył się z osobówką, pięć osób poszkodowanych