Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć świeżo upieczonych kucharek z Chojnic pilnie szuka pracy!

Tekst i fot. Ramona Wieczorek [email protected] tel. 052 396 69 32
Dziesięcioro kursantów spotykało się od poniedziałku do piątku przez osiem godzin, czasem nieco dłużej. Uczestnicy szkolenia uczyli się między innymi pieczenia domowego chleba. Mieli nawet założony prawdziwy szkolny dziennik.
Dziesięcioro kursantów spotykało się od poniedziałku do piątku przez osiem godzin, czasem nieco dłużej. Uczestnicy szkolenia uczyli się między innymi pieczenia domowego chleba. Mieli nawet założony prawdziwy szkolny dziennik.
Ciszki? Staropolski bigos ze śliwkami? Dla dziesięciorga świeżo upieczonych kucharzy regionalnych takie dania to już żaden problem. Właśnie odebrali dyplomy ukończenia szkolenia.

Zakończył się kurs dla kucharzy regionalnych. Szkolenia trwało od 8 czerwca. Dziewięć pań i jeden pan spotykali się codziennie i przez osiem godzin pichcili i słuchali porad dotyczących zasad żywienia.

- Tym razem kurs trwał nie 50, a 200 godzin. Przez ten czas można uczciwie się czegoś nauczyć - mówi Bogdana Trzeciak, od lat współpracująca z Powiatowym Urzędem Pracy w Chojnicach.

Tym razem w szkoleniu młodego narybku pomagała jej Henryka Ceranek. - Przygotowuję sobie następczynię, bo powoli czas szykować się na emeryturę - śmieje się pani Bogdana.

Henryka Ceranek jest praktykująca kucharką, jak sama o sobie mówi, choć jeśli chodzi o prowadzenie kursu - debiutantką. - Tyle że wcześniej szkoliłam uczniów - mówi.

Ciszki i kapusta

Na pięknie udekorowanym stole znalazły się ciszki, czyli kiszki z ziemniaków, jajek, kaszy gryczanej i przysmażonej cebulki, poza tym staropolski bigos ze słodkiej kapusty z jabłkami i suszonymi śliwkami, schab z warzywami, ogórki w musztardzie, pierogi i sporo innych dobroci. A dla lepszego trawienia nalewka kawowa.

Skąd receptury na tradycyjne dania? - Mam rozpadające się ze starości zeszyty z przepisami, niektóre jeszcze babcine. Niektóre przepisy przynosiły same panie, bo chciały coś wypróbować - mówi Trzeciak.

Zdolni kucharze

 

W kursie brało udział dziesięcioro uczestników: Małgorzata Copa, Hanna Góra, Anna Jasnowska, Judyta Narloch, Sylwia Wasilewska, Violetta Wesołowska, Mieczysława Wesołowska, Władysława Węglewska, Bartosz Wilkowski i Katarzyna Wiśniewska. - To jedna z lepszych grup - chwali Bogdana Trzeciak.

Wszyscy kucharze liczą, że uda im się teraz znaleźć pracę w zawodzie.

Szkolenie zostało sfinansowane ze środków Funduszu Pracy. - Program regionalny Gryf to tworzenie miejsc pracy z wykorzystaniem zasobów regionalnych, historycznych, przyrodniczych - tłumaczy Iwona Szułdrzyńska, koordynatorka programu Gryf.

 

Wszystkie kucharki i także osoby szkolące- na zdjęciu w załączniku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska