- Zorganizowaliśmy spotkanie z okazji święta kolejarza obchodzonego od 25 listopada 1981 roku, w dniu imienin Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy - mówi Józef Hildebrant, członek klubu seniora.
Chcecie dowiedzieć się więcej nt. klubu, historii kolei w Brodnicy? Już dziś zapraszamy do lektury albumu regionalnego, który ukaże się 8 grudnia.
Chcecie podzielić się z nami ważnym dla Was wydarzeniem? Piszcie: [email protected]
Wikipedia.pl o dniu kolejarza
W czasach PRL-u Dzień Kolejarza Polski Ludowej obchodzony był w drugą niedzielę września[1].
21 lipca 1981 roku NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjęła Uchwałę nr 1, "że począwszy od roku 1981 Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy". Uchwała została powszechnie przyjęta, a pierwsze centralne uroczystości odbyły się w Lublinie, które zbiegły się z odsłonięciem i poświęceniem przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka Krzyża-Pomnika Doli Kolejarskiej na terenie Lokomotywowni Lublin.
Obchody Dnia Kolejarza to tradycja sięgająca XIX wieku. W dniu tym prezentowana jest historia kolei, praca na zapleczu, organizowane są konkursy z nagrodami oraz prezentacje nowoczesnego i historycznego taboru. To również okazja do awansowania i odznaczenia pracowników za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Krzyżem Zasługi czy odznaką honorową Zasłużony dla Kolejnictwa ustanowioną przez Radę Ministrów w 2000 roku[2].
Nieodłącznym elementem obchodów są pielgrzymki na Jasną Górę i do różnych sanktuariów. Udział w nich biorą pracownicy z rodzinami, emeryci, renciści oraz sympatycy kolei (za wikipedia.pl).
Czytaj e-wydanie »