Zawdzięczamy je temu, że Księżyc świeci światłem odbitym od naszej dziennej gwiazdy. Gdy promienie Słońca są przysłonięte, to blask Księżyca słabnie. Księżyc, w trakcie zaćmienia, przechodzi przez cień Ziemi, która blokuje dopływ promieni słonecznych. Najciekawsze jest zaćmienie całkowite, gdy nasz naturalny satelita chowa się całkowicie w cieniu Ziemi.
Podczas fazy całkowitego zaćmienia do tarczy Księżyca docierają promienie słoneczne, które są wcześniej rozproszone, ugięte i odbite w ziemskiej atmosferze. Dzięki temu Srebrny Glob świeci słabiutkim czerwonobrunatnym światłem. Gdyby Ziemia nie miała atmosfery, szanse dostrzeżenia Księżyca podczas zaćmienia całkowitego byłyby zerowe.
Takie właśnie zaćmienie będziemy mogli obserwować dzisiejszej nocy. Będzie ono widoczne z tych wszystkich miejsc, gdzie Księżyc znajduje się nad horyzontem. W pełnej krasie zobaczą je mieszkańcy Europy, Afryki i zachodniej Azji.
Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 21.16, gdy Księżyc wejdzie w półcień Ziemi. Z zaćmienia półcieniowego Srebrny Glob wejdzie w fazę zaćmienia częściowego. Potem tarcza naszego naturalnego satelity dotknie obszaru cienia, będzie to o 22.30. Już kilka minut wcześniej widoczne będzie lekkie pociemnienie skraju tarczy Księżyca. Początek zaćmienia całkowitego rozpocznie się o 23.43. O godzinie 0.20, już w niedzielę, będzie miało miejsce maksimum zaćmienia. Koniec zaćmienia całkowitego nastąpi o 0.58 wyjściem Księżyca z cienia i przejściem do półcienia. O 03.25 Srebrny Glob wyjdzie z półcienia i tym samym zakończy się to fascynujące zjawisko.
Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny, ale maksymalnie to 1 godzina i 40 minut. Rokrocznie mogą wystąpić trzy zaćmienia Księżyca, ale może być też tak, że w danym roku nie zdarzy się ani jedno (nawet częściowe).
Z uzyskanych informacji od synoptyków z Bydgoskiego Biura Pogody, dzisiejszej nocy nie wystąpią zjawiska, które zakłóciłyby obserwacje. W takim razie pozostaje nam się przygotować do nocnej obserwacji zaćmienia.