Jesteśmy przesądni
Jesteśmy przesądni
Polacy są przesądni - wynika z ubiegłorocznego sondażu TNS OBOP. 58 proc. Polaków wierzy w zabobony. Aż 65 proc. kobiet i 51 proc. mężczyzn wierzy, że coś może przynieść pecha lub szczęście. Skłonność do przypisywania pewnym zdarzeniom magicznego znaczenia charakteryzuje najczęściej gospodynie domowe (74 proc.), 50-latków (67), bezrobotnych (66), pracowników administracji i usług (64) i tych, którzy źle oceniają swoją sytuację materialną (63). Czarny kot zwiastuje nieszczęście zdaniem blisko jednej trzeciej społeczeństwa (31 proc.). Liczba 13 wróży nieszczęście według 21 proc. ankietowanych.
Dzisiaj piątek trzynastego. Jeśli dodamy do tego przebiegającego nam drogę czarnego kota, to można powiedzieć, że czeka nas pech dubeltowy. A co mają powiedzieć właściciele czarnych Mruczków? Ci to igrają z losem...
Adama Ewa skusiła
W pierwszy pechowy piątek, trzynastego, pospołu Ewa i wąż skusili Adama, wykorzystując w tym celu zabroniony owoc. Późniejsza historia ludzkości dostarcza wielu dowodów feralności tej daty. W XIX w. towarzystwo ubezpieczeniowe Lloyda nie chciało ubezpieczać statków, które wypływały w rejs pechowego dnia.
W czasach nam bliższych - w trzynaste piątki uruchamiane były wirusy komputerowe - jak "Jerusalem", znany również jako "Time", który w 1988 r., zniszczył dane wielu przedsiębiorstw, zainfekował wówczas tysiące komputerów i szkodził przez dłuższy czas.
Groby, mikroby i uczeni
W 1973 roku zespół naukowców, za zgodą ówczesnego metropolity krakowskiego, Karola Wojtyły (później papieża Jana Pawła II), otworzył na Wawelu grobowiec króla Kazimierza Jagiellończyka. To był piątek, 13 kwietnia. Po roku zmarł pierwszy z naukowców, w ciągu kolejnych 10 lat, spośród 32 osób, które badały królewskie szczątki aż 16 zmarło nagłą śmiercią. Coraz głośniej mówiono o klątwie królewskiej, porównywalnej z tą, która dotknęła brytyjskich archeologów - odkrywców grobowca faraona Tutenchamona.
Z czasem jednak odkryto, co mogło wywołać śmierć przynajmniej kilku z naukowców. A był to kropidlak złocisty.
Grzyb, którego mikroskopijne spory, wdychane wraz z powietrzem, mogą rozwijać się w ludzkim organizmie, a następnie wpłynąć na rozwój chorób kończących się zawałem serca lub wylewem.
Od 100 lat
Trzynasty w piątek jest uznawany za dzień pechowy w: Polsce, Estonii, Niemczech, Finlandii, Austrii, Irlandii, Szwecji, Danii, Słowacji, Norwegii, Czechach, Słowenii, Bułgarii, Islandii, Belgii i na Filipinach. W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany trzynasty we wtorek, zaś we Włoszech - 17 w piątek.
Strach przed trzynastym piątkiem jest nazywany paraske widekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to strach.
Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.
Czytaj e-wydanie »