W ZS nr 2 zorganizowano pierwsze warsztaty z pracownikami IPN z Łodzi oraz Bydgoszczy. W ramach akcji „Zostań Odkrywcą Miejsc Pamięci Narodowej” uczniowie zapoznali się z pracą Okręgowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa, terminologią z zakresu pracy na rzecz upamiętnienia, a także poznali wybrane miejsca pamięci narodowej na terenie województwa. W programie była także dyskusja dotycząca upamiętniania walk i męczeństwa.
- Uczniowie rozważali m. in. czy wszystkie formy upamiętnień są etycznie dopuszczalne, czy upamiętniane wydarzeń i postaci historycznych ma wpływ na stosunki Polski z innymi krajami, a także czy nowoczesne formy komemoracji lepiej oddziałują na odbiorców niż formy tradycyjne. W rozmowie nie zabrakło ciekawych uwag i spostrzeżeń młodzieży. Wielu uczniów było zdania, iż formy upamiętniania bohaterów i wydarzeń historycznych powinny być stale unowocześniane. Ostatnią częścią warsztatów była krzyżówka, której pytania nawiązywały do losów państwa polskiego w czasie drugiej wojny światowej. Jej tematyka nie była przypadkowa. W tym roku obchodziliśmy 80. rocznicę rozpoczęcia tego globalnego konfliktu zbrojnego – informuje historyk Szymon Wiśniewski z ZS2 w Golubiu-Dobrzyniu. - Co ciekawe golubska szkoła jest jedyną placówką, spoza województwa łódzkiego, która bierze udział w tym projekcie.
Młodzież z klasy IV Technikum Ekonomicznego, pod opieką nauczyciela historii Szymona Wiśniewskiego przygotuje prezentację multimedialną dotyczącą Miejsc Pamięci Narodowej w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Nagrodą za udział w projekcie będzie wycieczka historyczna.
Już wcześniej w „Dwójce” korzystano z wiedzy i zbiorów IPN. Zorganizowano m.in. lekcje z wykorzystaniem materiałów dotyczących tzw. „Zbrodni Pomorskiej” z 1939 roku.
W szkołach ponadpodstawowych naszego powiatu w ramach przedmiotów ekonomicznych realizowane są natomiast specjalne lekcje konsumenckie. Prowadzi je powiatowy rzecznik konsumentów. Spotkał się już z uczniami I klasy Technikum Ekonomicznego pod opieką Doroty Gurtowskiej z Zespołu Szkół Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu.
- Podczas lekcji poruszone zostały tematy dotyczące podstawowych praw konsumenta, zakupu towarów, możliwości ich reklamacji, bezpiecznego korzystania z zakupów przez internet i poza lokalem oraz ochrony danych osobowych. Rzecznik konsumentów wskazał na co zwracać uwagę podczas zakupów, jakie obowiązki wobec kupującego mają sprzedawcy oraz jak ustrzec się przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców. Spotkania z młodzieżą są istotnym elementem w edukacji konsumenckiej. Świadomy swoich praw konsument potrafi dokonywać właściwych wyborów w określonej sytuacji – informuje Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu. - Do młodzieży najlepiej przemawiają formy graficzne i przykłady wzięte z życia w związku z powyższym podczas lekcji wykorzystano spoty edukacyjne udostępnianie na stronach UOKiK oraz organizacji konsumenckich dostępne na ich stronach internetowych.
Młodzież otrzymała materiały edukacyjne i ulotki informacyjne. Warto wiedzieć, że rzecznicy konsumentów działają w Polsce od 20 lat. Pomagają w indywidualnych sprawach. Udzielają porad, mogą interweniować u przedsiębiorców.
- Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Golubiu-Dobrzyniu przyjmuje w Starostwie Powiatowym, Plac 1000 lecia 25, w dni powszednie od 7:30 do 15:00. Informacje można uzyskać również dzwoniąc na nr tel. 56 6835380 wew. 47 lub pocztą elektroniczną pod adresem [email protected]. Ponadto przypominamy o możliwości uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej w działających dwóch punktach na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego: Kowalewo Pomorskie w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Golub-Dobrzyń w budynku Starostwa Powiatowego – wyjaśnia Starostwo.
