Spis treści
Edyta Wojtczak - kim jest
Halina Edyta Wojtczak-Szymańska, rocznik 1936, urodziła się w Grójcu niedaleko Warszawy. Zanim rozpoczęła się jej kariera telewizyjna, była księgową w Wydziale Uzbrojenia Dowództwa Wojsk Lotniczych.
Marzyła, by zostać aktorką. Los rzucił ją do mediów, w czym pomógł jej chłopak z lat młodzieńczych. Jak się bowiem okazuje, to on właśnie wysłał zdjęcie pełnej wdzięku Edyty na konkurs "Piękne dziewczyny na ekrany" organizowany przez "Przekrój".
Ostatecznie młoda Wojtczak trafiła na okładkę tego czasopisma. Zauważyła ją wówczas Irena Dziedzic, o której mówiło się, że jest królową telewizji.
Edyta Wojtczak szlify zdobywała właśnie pod okiem Dziedzic. Ta uczyła ją zachowania przed kamerą, szkoliła, jak się wypowiadać, jak siedzieć.
Słynną "Panią Edytkę" niedługo potem pokochały miliony telewidzów.
Najpierw (karierę rozpoczęła w 1957) zapowiadała programy w obu antenach TVP, a po ich zróżnicowaniu w latach 80. pracowała w TVP1. Prowadziła i współprowadziła liczne programy, m.in. popularny w latach 60. "Wielokropek" i niektóre wydania widowiska rozrywkowego "Dobry wieczór, tu Łódź".
Na początku lat 80. , po zmianie zespołu i programu Studia 2, została jedną z gospodyń tego bloku. Przez wiele lat zapowiadała programy w wieczór sylwestrowy i wraz z Janem Suzinem wielokrotnie składała widzom życzenia noworoczne.
Prowadziła Krajowe Festiwale Piosenki Polskiej w Opolu i Festiwale Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
Po odejściu z TVP współtworzyła (za sprawą Mariusza Waltera) poranne pasmo w nowo powstałej stacji telewizyjnej TVN, dla której prowadziła m.in. autorski program "Między kuchnią a salonem". W 1996 roku została prowadzącą audycję "Vademecum Radia Zet". W 2005 roku wystąpiła w reklamie Euro Banku.
Edyta Wojtczak i jej następczyni Katarzyna Dowbor
Co ciekawe, to właśnie Edyta Wojtczak "znalazła" i wychowała swoją następczynię w Telewizji Polskiej - Katarzynę Dowbor.
"Zobaczyłam ją w i od razu pomyślałam sobie, że takiej dziewczyny nie było jeszcze w telewizji. Postanowiłam, że pomogę jej zawodowo. Lekcje z nią stanowiły wyjątek, bo nigdy nikogo wcześniej czy później nie uczyłam. Była moim pomysłem - od początku do końca. To ja wymyśliłam, że będzie spikerką" - napisała Edyta Wojtczak w swej książce "Ze spikerskiej dziupli", co zacytowała VIVA.
Życie prywatne Edyty Wojtczak
O Edycie Wojtczak i jej życiu uczuciowym pisano i mówiono wiele. Widzowie interesowali się nią tak samo jak pozostałymi gwiazdami Telewizji Polskiej.
Jak przytoczyły Viva i Plejada, łączono ją z Jerzym Połomskim, Lucjanem Kydryńskim, Adamem Hanuszkiewiczem, Janem Suzinem czy Edwardem Pachem.
Swego czasu Jerzy Połomski skomentował, że z Panią Edytą łączy go przyjaźń.
Ona natomiast tak naprawdę zakochała się w Michale Szymańskim, operatorze kamery.
"Był gwiazdą wśród operatorów, pracował przy setkach spektakli Teatru Telewizji, które w tamtym okresie pokazywano na żywo ze studia przy placu Powstańców Warszawy" - napisała o nim Plejada.
Edyta Wojtczak poślubiła Michała Szymańskiego w 1969 roku. Niestety jej mąż miał skłonność do alkoholu i pięknych kobiet. Żeby tego było mało, w 1981 roku, gdy w kraju było niespokojnie, Szymański uciekł za granicę, jak podają różne źródła, m.in. z powodu nieuregulowanej służby wojskowej. Był w Anglii i w USA. Nigdy do żony nie wrócił, chociaż ta czekała na niego prawie 20 lat, nie występując o rozwód i nie zdejmując obrączki. Zmarł w 1999 roku, o czym dowiedziała się po fakcie.
Edyta Wojtczak ma dziś 88 lat - ZDJĘCIA
Edyta Wojtczak, jedna z najpopularniejszych prezenterek i legenda Telewizji Polskiej, czasem pokazuje się publicznie.
Kilka lat temu sfotografowano ją na premierze "Halki" Stanisława Moniuszki w reż. Mariusza Trelińskiego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
Komentowano, że choć dawno temu wycofała się z życia publicznego, nic nie straciła ze swojej klasy i aury.
Ostatnie doniesienia są takie, że ceniona przez telewidzów "Pani Edytka" mieszka w Warszawie, w kawalerce z bliskim widokiem na Pałac Kultury i Nauki. Zobaczcie w naszej galerii, jak się zmieniała przez lata kultowa spikerka TVP z czasów PRL-u:
źródła: AKPA, Wikipedia, Viva, Plejada
