Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin Gimnazjalny - wyniki. Matematyka ich przerosła. Znowu

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Gimnazjaliści zdawali egzaminy z języka polskiego, historii i WOS, przedmiotów przyrodniczych, matematyki i języka obcego.
Gimnazjaliści zdawali egzaminy z języka polskiego, historii i WOS, przedmiotów przyrodniczych, matematyki i języka obcego. Grzegorz Galasiński
Egzamin Gimnazjalny 2016. Gimnazjaliści z regionu poprawili się z polskiego, ale mają dużo do nadrobienia z matematyki.

- Egzamin gimnazjalny w naszej szkole wypadł bardzo dobrze - cieszy się Lucyna Dunst, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 21 w Bydgoszczy. - Jesteśmy zadowoleni z wyników z każdej części egzaminu. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszych gimnazjalistów, że są sportowcami i mają mniej czasu na naukę. Często wyjeżdżają na zawody i dużo trenują.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego dla regionu są zdecydowanie mniej optymistyczne. - Nasi uczniowie poprawili się z języka polskiego, ale dużo słabiej napisali matematykę - mówi Krzysztof Bylicki, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Toruniu.

Średnia z języka polskiego w regionie wyniosła 68 proc. punktów możliwych do zdobycia (dla kraju to 69 proc). Dało nam to awans na miejsce 8 (byliśmy kilka oczek poniżej 10). Dość dobrze uczniowie poradzili sobie z częścią z historii i WOS (56 proc. dla kraju i 55 proc. dla regionu).

Z matematyki jest już znaczniej gorzej. Średnia dla regionu i kraju wyniosła tylko 49 proc. punktów. - W porównaniu z ubiegłym rokiem spadliśmy o kilka miejsc - mówi Krzysztof Bylicki. - Wcześniej byliśmy między 8 a 13, ex aequo z innymi województwami. Teraz zajmujemy miejsce 14.

Słabo jest też z przedmiotami przyrodniczymi. Nasi uczniowie zdobyli średnio 49 proc. punktów (w kraju średnia była niewiele wyższa - 51 proc.). Daje nam to 15 wynik w kraju.

- Ta część egzaminu nie jest łatwa dla młodzieży - mówi Izabela Ziętara, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Toruniu, która za największy sukces w tym roku uważa wysokie wyniki z języków obcych.

- Część przyrodnicza obejmuje cztery przedmioty: biologię, geografię, fizykę i chemię. Uczniom nie zawsze udaje się z powodzeniem rozwiązać zadania z różnych dziedzin - dodaje Izabela Ziętara. - Na pewno jest to obszar, który nadal wymaga pracy.

Zobacz również: Znamy wyniki egzaminu gimnazjalnego w regionie! Matma najsłabiej!

Podobne zdanie ma Iwona Majchrowska, wicedyrektor Gimnazjum nr 4 we Włocławku. - W programie nauczania jest mało godzin przewidzianych na naukę przedmiotów przyrodniczych. Tymczasem egzamin wymaga wiedzy z różnych dziedzin. Uczniowie czasem się gubią. Nie wiedzą, jakiego przedmiotu dotyczy zadanie. W dodatku poprawnych jest kilka odpowiedzi, przez co pytania są trudniejsze. Nie wszyscy też interesują się tymi przedmiotami, inni mają zaległości jeszcze ze szkoły podstawowej, a braki trudno nadrobić.

Iwona Majchrowska nie narzeka jednak na wyniki w swoim gimnazjum. - Nasi uczniowie znakomicie poradzili sobie z językiem polskim i matematyką - mówi. - Bardzo dobrze wypadły języki obce. Jesteśmy też zadowoleni z wyników z pozostałych części.

W kraju i regionie całkiem nieźle wypadł język angielski na poziomie podstawowym (średnia krajowa to 64 proc., dla regionu - 61 proc.). Dużo gorsze są wyniki z poziomu rozszerzonego (odpowiednio 45 proc. i 42 proc.). Podobnie jest z językiem niemieckim. Wynik z „podstawy” w regionie to 51 proc. (kraj - 57 proc.), ale z poziomu rozszerzonego zaledwie 38 proc. (kraj - 44 proc.)

- Jeśli przyjrzymy się wynikom egzaminów zewnętrznych na wszystkich etapach edukacji, to wyraźnie widać, że z językiem obcym sytuacja poprawia się na maturze - podsumowuje Krzysztof Bylicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska