Egzamin gimnazjalny z Operonem. Odpowiedzi z części humanistycznej - polski, historia, wos
Arkusze i klucze odpowiedzi zostaną opublikowane na stronie www.gieldagimnazjalna.pl następnego dnia po każdym egzaminie. W środę będą już odpowiedzi z części humanistycznej.
Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem rozpoczęły się wczoraj i potrwają do czwartku. Przez trzy dni uczniowie napiszą trzy testy: z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i języka obcego.
Na początek byłą część humanistyczna
Przystąpienie szkół do egzaminu próbnego jest dobrowolne i wiąże się z uiszczeniem opłaty przez placówkę. Ma na celu sprawdzenie poziomu wiedzy gimnazjalistów, ale także prze-ćwiczenie wszystkich procedur dotyczących przebiegu samego testu. Operon egzaminy próbne organizuje od 2007 roku, średnio do nich przystępuje około 60 proc. gimnazjów w całej Polsce.
Aby wiernie oddać atmosferę egzaminu gimnazjalnego, próbny test z Operonem odbywa się we wszystkich szkołach w tym samym terminie. Aby wiernie oddać atmosferę dyrekcja z reguły prosi uczniów o galowy strój, przygotowane są sale, w których odbędzie się egzamin właściwy. Dzięki temu uczniowie mają szansę doświadczyć wszystkich warunków panujących na egzaminie i mają czas, aby się do niego przygotować.
Gimnazjaliści musieli napisać wypracowanie na temat wartości w życiu człowieka na podstawie wybranych lektur. Temat okazał się dla wielu z nich łatwy dla innych stanowił wyzwanie. Nim jednak przystąpili do części z języka polskiego musieli napisać część historyczną.
Sonda w Gimnazjum nr 14 we Włocławku
Sprawdziliśmy jak egzamin przebiegał w regionie . - Historia była dla mnie bardzo łatwa - mówi Weronika Dobrac z Gimnazjum nr 1 w Chojnicach. - Odpowiedziałam na wszystkie pytania. A raz, gdy nie byłam pewna, to odpowiedz znalazłam w tekście.
Agata Rokicińska z kl. III Gimnazjum przy ZSO nr 1 w Chełmnie twierdzi, że w części humanistycznej testu gimnazjalisty nic jej nie zaskoczyło. - Test był raczej łatwy, byliśmy przygotowani na takie pytania - mówi Agata Rokicińska. - Starałam się wykorzystać cały czas, aby nanieść na spokojnie ewentualne poprawki.
Zobacz również: [a]http://www.pomorska.pl/quiz/1949,test_na_spostrzegawczosc_czy_wiesz_co_to_jest,q,t.html;Test na spostrzegawczość. Czy wiesz, co to jest?[/
Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy do egzaminów gimnazjalnych przygotowują się już od pierwszej klasy. Uczestniczą w zajęciach dodatkowych i w konkursach. - Dzięki temu zna-cznie poszerzają swoją wiedzę - mówi Magdalena Pawlak, wicedyrektor „szóstki”. - Wielu naszych gimnazjalistów jest zwolnionych z egzaminów, ponieważ są laureatami konkursów.
- Egzaminy próbne służą weryfikowaniu wiedzy, ale także są konieczne, by oswoić uczniów z formułą. Kładziemy duży nacisk na procedury. Chcemy, by próba przypominała jak najbardziej właściwy egzamin - informuje Dariusz Guzowski, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu. - Organizacja prób jest pewnym wyzwaniem, ponieważ trwa rok szkolny i powołanie komisji wiąże się z organizacją zastępstw lekcyjnych za nauczycieli.
W Publicznym Gimnazjum nr 1 w Żninie grudniowego, próbnego egzaminu Operonu nie przeprowadza się już trzeci rok.
- Korzystamy za to z opracowań Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku i robimy próbne we własnym zakresie i ustalonym wcześniej w szkole terminie - mówi Krzysztof Kaczmarek, dyrektor placówki. - Tym razem egzamin będzie od 25-27 stycznia, czyli tuż przed feriami.
Wypowiedź dyrektor GImnazjum nr 14 we Włocławku
Dziś egzamin z części przyrodniczej
Gimnazjum numer 14 we Włocławku zdecydowało się przystąpić do próbnego egzaminu przede wszystkim dla uczniów, aby mogli ocenić poziom swojej wiedzy. - To także dobry sygnał dla nauczycieli, po zapoznaniu się z wynikami, wiedzą z czym uczniowie sobie nie radzą - mówi dyrektor Beata Pawłowska.
Gimnazjaliści z Włocławka przyznali, że bardziej obawiają się części przyrodniczej. Szczególnie pytań z chemii i fizyki. - Czuję się pewnie w zadaniach biologicznych i tego się nie boję - mówi Wiktoria, uczennica Gimnazjum numer 14 we Włocławku.
W przeciwieństwie do matury, egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać. W tym przypadku liczy się jednak wynik, który uczeń uzyska. Jest on brany pod uwagę przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.