Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę, język obcy. Obowiązkowe są egzaminy z tych przedmiotów tylko na poziomie podstawowym. Chętni mogą zdawać te przedmioty także na poziomie rozszerzonym. Mogą też przystąpić do egzaminów z przedmiotów dodatkowych - do sześciu; zdają je na poziomie podstawowym albo na poziomie rozszerzonym.Aby uzyskać świadectwo maturalne maturzyści muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Matura 2014 - język polski
Uczniowie pisali prace na jeden z dwóch tematów.
Pierwszy dotyczył "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Maturzyści musieli porównać stanowiska Gospodarza i Poety wobec możliwości powstańczych Polaków oraz ich poglądy na poezję narodową.
Drugi temat dotyczył "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Uczniowie musieli opisać zachowanie Andrzeja Kmicica podczas spotkania z księciem Bogusławem Radziwiłłem.
Przystępujący do egzaminu rozwiązują testy opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Następnie ich prace zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Podobnie będzie podczas egzaminów pisemnych z innych przedmiotów.
Matura 2014 - matematyka
Blisko 334 tys. maturzystów przystąpiło we wtorek po godz. 9 do obowiązkowego dla wszystkich abiturientów pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym obył się w piątek.
Egzamin maturalny 2014 - matematyka. Odpowiedzi, pytania, arkusze
Matura 2014 - język angielski
Maturzyści są już po obowiązkowym egzaminie z języka angielskiego. Było łatwo - stwierdzili.
Na napisanie obowiązkowego egzaminu na poziomie podstawowym uczniowie mieli 120 minut. Większość osób bez problemu oceniła test. - Jestem najbardziej zadowolony z tego egzaminu - mówi Patryk Sławski, który maturę zdaje w technikum ekonomicznym przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie.- Najtrudniejszy był polski, trochę lepiej poszła mi matematyka. Angielski wypadł zdecydowanie najlepiej.
- Naprawdę w teście nie było nic trudnego - dodaje Przemek Urbański z IV LO we Włocławku. Myślałem, że gorzej pójdzie z listem albo notatką, ale to akurat było najłatwiejsze.
Podobnego zdania była młodzież z I LO w Bydgoszczy. - Nie miałam żadnych problemów - mówi Jessica Kukawka z klasy hiszpańskiej. - Jestem zadowolona ze wszystkich dotychczasowych egzaminów. Pytanie tylko, czy wstrzelę się w klucz.
- Egzamin może nie był banalnie prosty, ale na pewno ktoś, kto się uczył napisał go bez trudu - oceniają Weronika, Sebastian Mróz i Jan Jurzysta z klasy mat.-fiz.-inf.