https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2020 - nowe zasady. Takie będą wytyczne sanitarne na egzaminie

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Egzamin ósmoklasisty, podobnie jak matura, będzie przebiegał w reżimie sanitarnym.
Egzamin ósmoklasisty, podobnie jak matura, będzie przebiegał w reżimie sanitarnym. Łukasz Gdak
We wtorek rozpocznie się egzamin ósmoklasisty. Podobnie jak tegoroczna matura będzie przebiegał w reżimie sanitarnym. - Robimy wszystko, aby było bezpiecznie – mówią dyrektorzy szkół w regionie.

- Jeszcze sobie nie odpuszczam i się uczę – mówi Zosia, ósmoklasistka z Bydgoszczy. Przed nią we wtorek egzamin z języka polskiego, w środę z matematyki, a w czwartek – z języka angielskiego. Testy dla ósmych klas, podobnie jak matura, zostały w tym roku przesunięte z powodu epidemii – zamiast w kwietniu, będą w czerwcu.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się po raz drugi. W województwie kujawsko-pomorskim przystąpi do niego 19 721 uczniów. Od marca młodzież uczyła się zdalnie, choć jak podkreślają uczniowie, to nie to samo, co tradycyjne zajęcia. - Mam wrażenie, że trochę odwykliśmy od codziennego rytmu i teraz trudniej będzie zdać ten egzamin – zauważa Zosia. - Moja klasa miała głównie zajęcia powtórkowe z matematyki, ale sporo trzeba uczyć się samemu. Rozwiązuję testy z ubiegłych lat, liczę zadania z repetytorium. Powtarzam też lektury. Chciałabym, żeby na egzaminie pojawił się „Pan Tadeusz”, natomiast nie chcę „Syzyfowych prac” i „Zemsty”.

Egzamin ósmoklasisty - wytyczne sanitarne

Uczniowie ósmych klas, podobnie jak maturzyści, podczas egzaminu będą musieli zastosować się do wytycznych sanitarnych. Do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej muszą zakrywać usta i nos, powinni zachowywać przynajmniej 1,5-metrową odległość od innych osób, a po egzaminie pójść do domu, aby nie gromadzić się w grupach.

Na dyrektorach szkół spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie bezpiecznych warunków. Trzeba m.in. zdezynfekować sale, ustawić ławki w odległości 1,5 metra z każdej strony, wreszcie tak zorganizować egzamin, aby uczniowie mieli ze sobą jak najmniej kontaktu. - Sale są już przygotowane – mówi Ireneusz Woźniak, dyrektor SP 14 w Toruniu. - Mamy wszystkie potrzebne środki higieny, bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk, są awaryjne maseczki, przyłbice, gdyby ktoś z uczniów bądź członków komisji o nich zapomniał. Jeszcze w poniedziałek będzie przeprowadzona ostatnia przed egzaminem dezynfekcja pomieszczeń i sale zostaną zaplombowane.

W związku z tym, że budynek toruńskiej „czternastki” ma jedno wejście, uczniowie będą wpuszczani na egzamin w kilkunastominutowych odstępach czasu. - Nie mam natomiast problemu, aby wszystkich pomieścić – mówi Ireneusz Woźniak. - W naszej szkole egzamin zdaje młodzież z trzech klas, w sumie 78 osób. W związku z wymogami sanitarnymi potrzeba więcej sal i zespołów nadzorujących. Mamy do dyspozycji trzy budynki, ósmoklasiści będą pisać egzamin w jednym z nich. Nie będzie konsultacji dla uczniów innych klas. Otwarta pozostanie natomiast świetlica, w której zapewnimy opiekę dzieciom, choć zainteresowanie jest niewielkie.

- Podczas egzaminów świetlica będzie czynna normalnie, w godz. 6.30-16.30, będą też wydawane posiłki. Dla pozostałych uczniów szkoła będzie zamknięta – informuje Marek Bergmann, dyrektor SP 20 w Grudziądzu, gdzie z testami zmierzy się 60 ósmoklasistów - Jesteśmy dużą szkołą, więc nie ma problemu z miejscem. Uczniowie będą wpuszczani co kwadrans. W salach zostały ustawione ławki, wszystko jest właściwie przygotowane na egzamin.

- Pozostały już tylko drobiazgi – mówi również Marek Dobucki, dyrektor SP 37 w Bydgoszczy. - Do szkoły są dwa różne wejścia: jedno główne i boczne do sali gimnastycznej. Wchodzące nimi grupy nie powinny mieć ze sobą kontaktu. Mamy 55 ósmoklasistów. W salach ustawiliśmy ławki w większej odległości niż minimalna, bo 2,5 metra.

Egzamin ósmoklasisty - ruszył nabór do szkół średnich

Choć ósmoklasiści mają głowy zajęte egzaminem, to od poniedziałku mogą zapisywać się do wybranych szkół. Rusza bowiem rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych. Młodzież może wybrać maksymalnie trzy szkoły, a w nich dowolną liczbę klas. Ważna jest kolejność: na pierwszym miejscu należy wpisać szkołę oraz klasę, na której najbardziej nam zależy.

- Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia naboru – mówi Małgorzata Łopatko, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu. - Zapraszamy uczniów, którzy chcą zdobyć tytuł technika w zawodach informatyk, programista, mechatronik, automatyk, elektronik, elektryk. W dwóch ostatnich zawodach proponujemy też naukę w szkole branżowej.

O przyjęciu ucznia do szkoły ponadpodstawowej decydują w połowie wyniki egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie poznają je 31 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska