Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

W pierwszym dniu, czyli we wtorek (24 maja) uczniowie zdawać będą język polski. Na rozwiązanie arkusza, który składał się będzie z dwóch części (w tym wypowiedzi pisemnej) będą mieli 120 minut. Dzień później 25 maja (środa) zmierzą się z zadaniami z matematyki (egzamin potrwa 100 minut), a na koniec 26 maja (czwartek) z językiem obcym nowożytnym (większość pisze język angielski - 90 min.). Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godz. 9.
W SP nr 32 na bydgoskich Bartodziejach do egzaminu ósmoklasisty przystąpi 129 uczniów. Wśród nich Julia Kwaśniewska, Dominika Hellak i Hubert Kwaśniewski, którzy uczęszczają do klasy VIII d. Na razie stres mają pod kontrolą, choć przyznają, że im bliżej egzaminów, tym nerwy coraz bardziej dają o sobie znać.
Czego najbardziej obawiają się ósmoklasiści na egzaminach?
- Z obowiązkowych lektur najbardziej chciałabym, aby na wypracowaniu z polskiego pojawił się fragment "Opowieści wigilijnej" - mówi Julia. - Na pewno wybiorę rozprawkę, bo w jej pisaniu czuje się pewniej. Bardziej boję się matematyki. Ostatnio codziennie uczęszczałam nawet na dwugodzinne korepetycje, by dobrze się przygotować.
Dominika także uważa, że matematyka dla niej będzie najtrudniejsza i ostatnio również chodziła na dodatkowe zajęcia z tego przedmiotu. Ćwiczeniowo rozwiązywała arkusze z poprzednich lat. Ona także przyznaje: - Im bliżej, tym stres większy. Choć przygotowana jestem dobrze, to najbardziej obawiam się, że niedokładnie przeczytam polecenie, albo przy zadaniach ze słuchu na egzaminie z angielskiego czegoś nie dosłyszę.
Przed językiem polskim Dominika robiła sobie kolorowe notatki z lektur i gramatyki, by utrwalić wiedzę.
- Decyzję czy na polskim napiszę rozprawkę, czy opowiadanie podejmę na egzaminie - mówi ósmoklasistka. - Wszystko zależy od tematu. W obu formach wypowiedzi pisemnej czuję się dobrze. Oby z lektur nie było tylko "Kamieni na szaniec", bo tej lektury nie doczytałam. Nie chciałabym też interpretacji utworów Jana Kochanowskiego. "Zemsta", "Balladyna", "Quo vadis" i "Opowieść wigilijna" mogą być.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 1 lipca
Hubert, jak przyznaje, jest umysłem ścisłym. Dlatego matematyki się nie boi.
- Trudniejszy dla mnie będzie egzamin z języka polskiego - mówi uczeń. - Ostatni tydzień był dla mnie dość trudny. Byłem chory i niepokoiłem się trochę, czy w ogóle w maju przystąpię do egzaminu. No, ale już wszystko dobrze. Jestem dobrej myśli, zwłaszcza, że na ostatnich próbnych egzaminach ze wszystkich przedmiotów uzyskałem wynik 92 proc. O ile z matematyki i języka angielskiego spodziewałem się tego, to język polski był wyczynem! Na egzaminie wybiorę na pewno rozprawkę. Z lektur marzy mi się "Balladyna" lub "Opowieść wigilijna".
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Jednak jego wynik może mieć znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 1 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki, a 8 lipca otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.