Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty. Zadania z matematyki nie dla wszystkich były proste

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Egzamin ósmoklasisty odbywa się w reżimie sanitarnym. Na zdjęciu uczniowie SP nr 47 przed egzaminem z matematyki.
Egzamin ósmoklasisty odbywa się w reżimie sanitarnym. Na zdjęciu uczniowie SP nr 47 przed egzaminem z matematyki. Dariusz Bloch
W drugim dniu egzaminu ósmoklasisty uczniowie zmierzyli się z matematyką. Na rozwiązanie zadań mieli 100 minut. Królowa nauk to przedmiot, który zazwyczaj sprawia im najwięcej kłopotów. Jak poszło tym razem?

- Gdy dostałem arkusz trochę się przeraziłem, bo na pierwszy rzut oka zadania wydawały mi się trudne - mówi Wojtek Polacki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 32 w Bydgoszczy. - Jednak jak już dokładniej wczytałem się w polecenia, to okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Rozwiązałem wszystkie 21 zadań. Należało np. obliczyć średnią arytmetyczną, objętość ostrosłupa. Były też potęgi i pierwiastki. Łatwe dla mnie okazało się też zadanie zamknięte dotyczące rombu. Tak naprawdę nic mnie nie zaskoczyło, bo wszystko przerabialiśmy na lekcjach. Liczę na dobry wynik - 90 proc., a może nawet 100 proc.

Jedni zadowoleni, inni mniej

Mikołaj Kachelski z SP nr 32 także wyszedł z sali zadowolony.

- Egzamin z matematyki w sumie oceniam jako łatwy - mówi ósmoklasista. - Do rozwiązania otrzymaliśmy 15 zadań zamkniętych i 6 otwartych i tak naprawdę żadne z nich nie sprawiło mi kłopotu. Pojawiło się też jedno zadanie, w którym należało udowodnić, że jeden kąt w trójkącie jest kątem prostym. To była łatwizna.

Nie wszyscy uczniowie poradzili sobie jednak tak dobrze jak Wojtek i Mikołaj. W SP nr 47 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy, część uczniów nie do końca była zadowolona.

Zdaniem Elżbiety Bręczewskiej, nauczycielki matematyki z SP nr 47, arkusz był średnio trudny.

- Rozmawiałam z uczniami - mówi. - Dla jednych arkusz był łatwy, ale dla osób, które nie mają tak dobrze wyrobionej umiejętności logicznego myślenia już nie. Sporą trudność sprawiło uczniom np. zadanie z pociągiem wjeżdżającym do tunelu. Należało podać, ile czasu upłynęło od momentu wjazdu czoła pociągu do tunelu, do chwili wyjazdu z tunelu końca ostatniego wagonu. To było zadanie zamknięte, ale jednak wymagało obliczeń. Na pewno ten arkusz sprawdzał sprawność rachunkową uczniów. Musieli też wykazać się znajomością właściwości potęg i pierwiastków. Były też elementy statystyki, geometria płaska i przestrzenna. To wszystko było przerabiane na lekcjach w szkole. To co zwróciło moją uwagę to zadania otwarte. Były dość proste, bo jednoznaczne.

Czas na języki

Przypomnijmy, że egzamin ósmoklasisty, podobnie jak matura, odbywa się w reżimie sanitarnym. W województwie kujawsko-pomorskim przystąpiło do niego 19 tys. 721 uczniów, w samej Bydgoszczy 2858 osób.

Egzamin na zakończenie szkoły podstawowej jest obowiązkowy. Nie można go nie zdać, ale trzeba do niego przystąpić. Termin dodatkowy wyznaczono na 7-9 lipca. Ogólnopolskie wyniki będą ogłoszone 31 lipca. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

W czwartek (18 czerwca) ósmoklasiści o godz. 9 zdają język obcy nowożytny (90 minut). W naszym województwie aż 97 proc. uczniów wybrało język angielski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Egzamin ósmoklasisty. Zadania z matematyki nie dla wszystkich były proste - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska