https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminowani dwa razy

Małgorzata Święchowicz
Od tego roku miało nie być egzaminów wstępnych do liceów, tymczasem część szkół chce egzaminować kandydatów.

     Gimnazjalistom już
     trzy lata temu obiecano,
     
że zdawać będą tylko egzamin na koniec gimnazjum i nic więcej. Przy naborze do liceum czy technikum miały być brane pod uwagę punkty otrzymane na tym egzaminie i za wyniki na świadectwie szkolnym. Dodatkowy sprawdzian uzdolnień mieli przechodzić tylko kandydaci do szkół i klas dwujęzycznych. Inne szkoły, gdyby chciały poddać kandydatów dodatkowym testom, musiałyby wcześniej uzyskać pozytywną opinię kuratora i zgodę ministra edukacji.
     Dotąd żadne liceum z województwa kujawsko-pomorskiego o taką zgodę nie wystąpiło. Jednak i tak część planuje swoich kandydatów przeegzaminować.
     I Prywatne LO w Bydgoszczy oraz Liceum Salezjańskie zapowiedziały egzaminy z polskiego i matematyki. Bydgoskie VIII LO planuje przetestować kandydatów z angielskiego (do klasy z rozszerzonym językiem angielskim) i matematyki (do klasy z rozszerzoną informatyką). W III LO chcą przeprowadzić "testowe rozpoznanie uzdolnień" uczniów chcących dostać się do klas z "innowacjami pedagogicznymi"...
     Tak i nie
     
- To niezgodne z przepisami - mówił nam wczoraj Zbigniew Jaguszewski, dyrektor Wydziału Ponadgimnazjalnego w kujawsko-pomorskim kuratorium oświaty. - O ile szkoły niepubliczne nie muszą trzymać się ministerialnych rozporządzeń, o tyle szkoły publiczne nie mogą łamać prawa, wprowadzać jakich superegzaminów. Uczulę na to wizytatorów, trzeba będzie interweniować...
     Za chwilę jednak zadzwonił, że nie będzie interwencji.
     - Dokładnie wczytałem się w ministerialne rozporządzenie i znalazłem zapis, który dyrektorzy liceów mogą interpretować jako przyzwolenie na wprowadzanie dodatkowych sprawdzianów. Możliwe, że ministerstwo przez niedopatrzenie stworzyło szkołom możliwość testowania kandydatów - tłumaczył dyr. Jaguszewski. - Zapis nie jest jasny i dopóki z ministerstwa edukacji nie otrzymamy jednoznacznej interpretacji przepisów, nie możemy zakazać szkołom wprowadzania dodatkowych sprawdzianów.
     A na odpowiedź z MENiS trzeba będzie poczekać. Wczoraj zadzwoniliśmy do ministerstwa, zrelacjonowaliśmy problem, obiecano zająć stanowisko najszybciej, jak się da. Wczoraj się nie dało.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska