Ponieważ odpady elektryczne i elektroniczne zawierają wiele toksycznych substancji, które wraz z deszczem przedostaną się do gleby i zatrują wody podziemne. W konsekwencji będziemy pili skażoną wodę i jedli skażone owoce i warzywa a także i mięso.
- ołów, powodujący nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym, sercowo-naczyniowym, silnie rakotwórczy - znajduje się w monitorach i bateriach,
- rtęć, która powoduje zaburzenia wzroku, słuchu, mowy i ruchu - zawarta jest w termostatach i przełącznikach, świetlówkach,
- kadm, - wyjątkowo toksyczny pierwiastek, niszczy nerki i kości - obecny w płytach drukowanych, bateriach,
- antymon - powodujący schorzenia skóry i beryl - który jest w plastiku i kablach,
- nikiel i chrom - przyczyniają się do chorób raka skóry, układu oddechowego i krążeniowego - znajdują się w monitorach,
- freon- znajdujący się w lodówkach powoduje dziurę ozonową.
Drugim ważnym powodem, by odpady rtv i agd oddać do przetworzenia jest ich ogromna masa. Ilość odpadów stale rośnie, ponieważ producenci konstruują sprzęt coraz to nowej generacji, który ma ograniczoną żywotność. Z reguły już nie naprawia się tych urządzeń tak jak w przeszłości.
Ponadto odpady te stanowią cenne źródło surowców wtórnych.
Dla przykładu: z komputera i monitora starego typu o wadze 27 kg można odzyskać prawie 7 kg szkła, ponad 6 kg tworzyw sztucznych i 5,6 kg stali. Natomiast trujący luminofor znajdujący się wewnątrz monitora zostanie zebrany i termicznie unieszkodliwiony.
Co można oddać?
- wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego - lodówki, pralki,
- małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego- suszarki, tostery, odkurzacze, żelazka, szczoteczki do zębów, depilatory,
- sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny -telefony komórkowe, faksy, drukarki,
- sprzęt audiowizualny - komputery, monitory,
- sprzęt oświetleniowy- lampy, świetlówki i żarówki energooszczędne,
- elektronarzędzia,
- zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy,
- przyrządy medyczne,
- przyrządy do nadzoru i kontroli,
- automaty.
Każdą ilość zużytych urządzeń można oddać bezpłatnie w punkcie zbiórki na terenie naszej bazy przy ul. Inwalidów 45 w dowolnym terminie przez 24 godziny/dobę.
Informacji udzielamy pod numerem 0 52 342 74 40
By spełnić wymagania Unii Europejskiej Polska powinna zbierać średnio co najmniej 4 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na rok na osobę.
Remondis w Bydgoszczy, w 2010 r. zebrał 278 ton tych odpadów, to jednak jest ciągle za mało, ponieważ w przeliczeniu na mieszkańca daje to ok. 1,5 kg.
Jeśli nie wypełnimy norm unijnych, Polska (czyli my sami) zapłaci karę od 10 - do 300 tysięcy Euro, za każdy dzień opóźnienia!
Oddajmy nasze elektroodpady w dobre ręce!