Rozwój elektronicznych metod kontroli podatników, to przyszłość w działaniach administracji podatkowej, pozwalająca na usprawnienie i skrócenie działań kontrolnych. Już dziś przepisy ordynacji podatkowej umożliwiają prowadzenie jej u polskich podatników.
E-kontrole umożliwiają dokonanie analizy setek kontrahentów podatnika i tysięcy faktur w krótkim okresie czasu. Żaden pracownik nie jest w stanie ręcznie przeprowadzić tego typu analizy, bez żmudnej i trwającej wiele tygodni pracy.
Efektywność e-kontroli jest bardzo wysoka, głównie dzięki dobremu jej przygotowaniu, prowadzonej analizie ryzyka i prawidłowemu typowaniu podmiotów do kontroli.
Kontrole elektroniczne stanowią korzyść zarówno dla podatników jak i urzędników.
Pozwalają na skrócenie czasu kontroli. Umożliwiają przeprowadzenie analizy ksiąg podatkowych w znacznie krótszym czasie, niż w trakcie tradycyjnej kontroli. Zmniejszają uciążliwość kontroli. Część może być przeprowadzona w siedzibie urzędu, zamiast w firmie kontrolowanego.
E-kontrola polega na pobraniu od kontrolowanego podatnika danych w formie elektronicznej (pliki zawierające dane z ksiąg podatkowych rejestry VAT, księgi rachunkowe, itp.). Dane te importowane są do programów informatycznych. Następnie dokonywana jest weryfikacja, analiza i testowanie danych w formie elektronicznej pod kątem różnych parametrów. Programy umożliwiają tworzenie raportów wyników analiz i testów które stanowią dowody w postępowaniu kontrolnym.
Aktualnie każdy producent oprogramowania finansowo- księgowego gromadzi te dane we własnym, autorskim formacie, co powoduje brak możliwości stosowania jednolitych rozwiązań.
