https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elastycznie zatrudnieni

(bz)
Kontrakty, telepraca, samozatrudnienie to, według ekspertów z Międzyresortowego Zespołu do Prognozowania Popytu na Pracę, formy zatrudnienia, które wkrótce mogą okazać się najpopularniejsze wśród pracodawców.

     Wychodzi na to, że formuła "sztywnego" rynku pracy powoli odchodzi do lamusa. Coraz częściej pracodawcy nie chcą wiązać się z pracownikiem długoterminową lub bezterminową umową. Odchodzenie od umów na czas nieokreślony, przede wszystkim wynika z konieczności cięcia kosztów pracy. Z czystej oszczędności, pracodawcy poszukują alternatywnych form zdobywania i zatrudniania pracownika.
     Na kontrakcie i na czas
     
Według specjalistów już wkrótce umowy o pracę mogą zostać zastąpione kontraktami, m.in. na pracę chałupniczą, w niepełnym wymiarze czasu pracy czy na wykonanie konkretnego zadania. Z reguły w kontraktach nie określa się dziennego limitu godzin pracy, miejsca jej wykonywania i dyspozycyjności pracownika. Często zawiera się je na prace nietypowe, okazjonalne lub wymagające specjalistycznej wiedzy. Wówczas wygasają one w momencie wykonania zadania.
     Niesłabnącą popularnością cieszą się umowy o pracę na czas określony; na okres próbny, na czas wykonania określonej pracy, na czas nauki zawodu. Umowa na czas określony może być zawarta tylko dwukrotnie w powtarzających się po sobie bezpośrednio okresach. Przy czym umowa na okres próbny nie może przekroczyć trzech miesięcy.
     Inną formą zatrudnienia jest praca w niepełnym wymiarze. Pracownicy zatrudnieni w takim systemie mają takie same prawa jak osoby pracujące w pełnym wymiarze czasu pracy. Taka umowa może być zawarta na czas określony, także próbny albo na czas nieokreślony.
     Na własny rachunek
     
Rośnie także liczba osób samozatrudnionych. Z reguły wykonują one prace zlecone na rzecz dotychczasowego pracodawcy, który w wyniku przekształceń lub zmian organizacyjnych doprowadził do pełnego lub częściowego usamodzielnienia się pracowników.
     Pracodawcy coraz chętniej wypożyczają pracowników od agencji pracy czasowej. W takim przypadku umowa zawierana jest pomiędzy pracodawcą, pracownikiem oraz firmą wypożyczającą. Pracownicy najczęściej są zatrudniani na krótkie okresy w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.
     Jedną z najnowszych form zatrudnienia jest telepraca. Pracownik pracuje przy pomocy nowoczesnych technik informatycznych i telekomunikacyjnych. Z osobą wykonującą zadanie w ramach telepracy można zawrzeć umowę agencyjną, kontrakt lub może mieć ona własną działalność gospodarczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska