Nie zawsze bowiem daje się tu pogodzić funkcję - użytecznego schowka, pojemnej szafy i estetycznej reprezentacji tego, co będzie się działo w dalszej części wnętrza.
Przedpokoje, zwłaszcza w starym budownictwie, bywają długie i ciasne lub przeciwnie: nazbyt duże, wielokształtne. Jedno i drugie rozwiązanie jest - mówiąc kolokwialnie - zdecydowanie nieustawne. Wymaga szczególnego podejścia architektonicznego i indywidualnej aranżacji, dopasowanej do konkretnych parametrów domowego korytarza czy biurowego holu.
Pasuje wszędzie i jest praktyczna
Dość popularnym rozwiązaniem jest tzw. stała zabudowa z drzwiami przesuwanymi . Właściwie, pasuje do każdego pomieszczenia. Mało tego - to rozwiązanie ma wiele praktycznych zalet. Wśród nich - oszczędność miejsca przy otwieraniu, bardzo przydatna w wąskich przejściach, korytarzach czy przedpokojach. Inna zaleta - to wykorzystanie miejsca poprzez projektowanie "na wymiar". Pozwala w pełni wykorzystać nie zawsze funkcjonalną architekturę danej przestrzeni.
Projektowanie bez zahamowań
Ważne jest też wyposażenie wnętrza w akcesoria ułatwiające korzystanie z takiej szafy jak np. wieszaki, szuflady pionowe, pantografy i półki na buty.
Nie bez znaczenia pozostaje również wartość estetyczna drzwi takiej szafy - zastosowane rozwiązania dają właściwie nieograniczone możliwości projektowe z zastosowaniem szerokiej gamy materiałów takich jak: płyta meblowa, maty rattanowe, bambusowe, loom, szkło malowane, lacobel, lacomat, szyby mleczne i lustra.
Drzwi mogą nadać wnętrzu nowoczesne oblicze, stanowić jego atrakcyjny akcent jak również mogą być tylko dyskretnym tłem wkomponowanym w charakter pomieszczenia.
Popularne zestawy małe, ale oryginalne
W aranżacji korytarza idealnym rozwiązaniem są również pawlacze i systemy półek i półeczek wykorzystujących każdą wolną przestrzeń, na zgromadzenie najróżniejszych przedmiotów takich, jak: pasty do butów, szczotki, szale i czapki.
Producenci tzw. stałych zabudów coraz częściej proponują małe zestawy z myślą o zagospodarowaniu małych wnęk, korytarzy, kuchni, łazienek.
Dzięki nowatorskiej konstrukcji system aluminiowy niektórych zabudów można stosować do budowy frontów z drzwiami przesuwanymi i uchylnymi, zachowując ten sam styl. Profile systemu pozwalają na swobodę projektowania i realizowania zabudowy w pełnej gamie wypełnień, zgodnie z naszymi gustami. A te coraz częściej wskazują na małe gabaryty, dużą wytrzymałość na zużycie, a także cichą pracę elementów jezdnych.
W bibliotece i salonie - też atrakcyjna
Tam, gdzie możemy sobie pozwolić na rozmach kompozycyjny warto przyjrzeć się propozycji aranżacji za pomocą tzw. systemu kolumnowego.
Przygotowany on został z myślą o tych, którzy cenią sobie współczesny design i komfortowe rozwiązania w architekturze wnętrz. Jest majstersztykiem w aranżacji powierzchni mieszkalnej, zwłaszcza za sprawą swych walorów estetycznych i funkcjonalnych.
Lekka, aluminiowa konstrukcja w systemie kolumnowym pozwala na wypełnienie wnęki w przedpokojach i garderobach, ale także na stworzenie oryginalnej zabudowy salonu, biblioteki czy innego pomieszczenia.
Konstrukcja systemu została oparta na profilach aluminiowych, a jednym z ważnych jej atutów jest możliwość łatwego demontażu w razie przeprowadzki lub potrzeby zaadaptowania w innym pomieszczeniu.
