Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczny rejestr VAT też dla starszych przedsiębiorców, którzy znają internetu?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Tax Care
Masz swoje lata i nie znasz internetu? Dla fiskusa musisz znać!

- Nie mam pojęcia jak obsługuje się internet i nawet telefon mam wciąż analogowy, więc jak poradzę sobie od stycznia, gdy trzeba będzie wysyłać rejestr VAT elektronicznie? - martwi się pani Ewa, która od wielu lat prowadzi niedużą kwiaciarnię w Tucholi.

Młodzi sobie poradzą, ale tacy jak ja?

- Jestem starej daty i te wszystkie nowinki to dla mnie czarna magia. Młodzi przedsiębiorcy sobie na pewno poradzą, ale tacy jak ja? Może mi zięć pomoże, ale on ma przecież swoje obowiązki. Nasze państwo to chyba jednak nie ma litości, skoro mnie zmusza do elektroniki, gdy ja nie potrafię. Na pewno zrobię coś źle i potem będą mnie ciągać po urzędach - obawia się mieszkanka Tucholi.

Takich przedsiębiorców, którzy są w starszym wieku i elektronika to dla nich zagadka, jest w naszym regionie zapewne wielu. Jednak, niestety, nowe przepisy ich nie ominą.

JPK_VAT - nowe zadanie dla małych firm [pytania do eksperta]

Czyli, tak jak pozostali, będą mieli - od 1 stycznia 2018 roku - obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestr sprzedaży VAT i zakupów VAT i przesyłania jej jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT).

- Wszyscy przedsiębiorcy, vatowcy, którzy na co dzień nie korzystają z internetu i mogą mieć kłopot z przesłaniem pliku JPK_VAT, powinni skontaktować się z urzędem skarbowym, nie musi to być nawet ten, do którego należą - radzi Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

- Tam specjaliści wyjaśnią jak, krok po kroku, złożyć JPK_VAT. Przepisy nie przewidują zwolnienia z tego ze względu m.in. na wiek, więc jest to najlepszy sposób na szczegółowe poznanie tematu. Tym bardziej, że do startu JPK_VAT dla mikro-przedsiębiorców pozostało jeszcze sporo czasu, a urzędy są przygotowane na taką pomoc podatnikom - dodaje.

- Jeśli jest problem ze znajomością internetu, w każdym urzędzie skarbowym w Polsce odbywają się tzw. wtorki z JPK-VAT. Proszę skorzystać z okazji i przyjść tego dnia. Urzędnicy pomogą, między innymi także założą pani profil zaufany - dodaje Wojciech Byrzykowski, ekspert Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

W JPK_VAT trzeba będzie ująć wszystkie wystawione faktury, jedna po drugiej. Pod koniec roku na stronie www.jpk.mf.gov.pl pojawi się specjalny program Mikrofirma, który będzie służył ewidencji vatowskiej i umożliwi wysyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Na razie można testować elektroniczne składanie deklaracji dzięki aplikacji Klient JPK 2.0. Umożliwia bezpłatne i bezpieczne wygenerowanie oraz wysłanie pliku.

Krajowa Informacja Skarbowa - zadzwoń!

Można w tym celu pobrać ze strony www.jpk.mf.gov.pl tabelę w formacie arkusza kalkulacyjnego i wpisać do niej dane ze swojego rejestru VAT.

Następny krok to pobranie aplikacji Klient JPK 2.0 służącej do wysłania pliku. Konieczny jest też profil zaufany. Bezpłatny profil zaufany eGo zakładamy na stronie www.obywatel.gov.pl. Dowodem prawidłowego przekazania Jednolitego Pliku Kontrolnego jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

JPK_VAT dla mikroprzesiębiorców od 2018 r. Najważniejsze pytania i odpowiedzi [rozmowa]

Mają Państwo pytania o Jednolity Plik Kontrolny? Skontaktujcie się z Krajową Informacją Skarbową - 801 055 055 i 22 330 03 30, ze swoim urzędem skarbowym lub napiszcie na adres [email protected].

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska