Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura razem z czternastką - wyliczenia netto. Taki przelew dostaniesz na konto - wyliczenia

JK
Wideo
od 16 lat
Czternasta emerytura będzie w tym roku najwyższa w historii, a świadczenie otrzyma nawet ponad osiem milionów osób. Wypłata czternastek rozpocznie się we wrześniu, a pieniądze trafią do emerytów i rencistów wraz z podstawowym świadczeniem. Oznacza to, że na konta seniorów wpłyną rekordowe kwoty. Terminy oraz zasady wypłat czternastej emerytury prezentujemy w artykule poniżej. Przygotowaliśmy również prognozowane wyliczenia netto i brutto przelewów.

Czternasta emerytura wyższa niż zapowiadano

Czternasta emerytura 2023 będzie wyższa niż początkowo zapowiadał polski rząd. W niedzielę, 20 sierpnia, Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie dla emerytów i rencistów wyniesie 2200 złotych "na rękę".

- Informuję państwa, że czternasta emerytura w 2023 roku będzie wynosiła 2200 złotych netto - powiedział Jarosław Kaczyński podczas Dożynek Województwa Łódzkiego w Paradyżu.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnił, że seniorzy w naszym kraju zasługują na godne życie, a rząd stara im się to zapewnić. Stąd decyzja o podwyższeniu świadczenia.

- To jest kolejny krok naszej władzy, kolejny krok państwa w kierunku, by grupa która najbardziej traciła na inflacji, czyli właśnie emeryci, dostała pełną rekompensatę - dodał wiceprezes Kaczyński.

Przypomnijmy, pod koniec lipca prezydent Andrzej Duda popisał ustawę o dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Oznacza to, że czternasta emerytura dla emerytów i rencistów zagwarantowane jest również w kolejnych latach.

Rekordowa wysokość czternastej emerytury

Czternasta emerytura w 2023 roku miała wynieść tyle, ile minimalna emerytura - po marcowej waloryzacji najniższe świadczenie to 1588,44 zł brutto. Jednak w niedzielę, 20 sierpnia, prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński ogłosił, że tegoroczna wysokość świadczenia będzie wyższa - wyniesie 2200 zł netto. Co ważne, nadal w mocy pozostaje przepis, że powyżej 2900 zł brutto "czternastka" naliczana jest na zasadzie złotówka za złotówkę.[/b]

Takie są zasady wypłat czternastki

Czternasta emerytura zostanie pomniejszona o podatek oraz składkę zdrowotną. Stanie się tak, pomimo tego iż emerytura do 2500 złotych brutto zwolniona jest z PIT. We wrześniu seniorzy otrzymają dwa przelewy (emeryturę i czternastkę), a po zsumowaniu tych kwot przekroczony zostanie próg 2500 złotych brutto.

W związku z tym od czternastej emerytury zostanie potrącony 12-procentowy podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne, która wynosi 9 proc.

Zasada "złotówka za złotówkę"

Podobnie jak w poprzednich latach, czternastka będzie wypłacana na podstawie kryterium dochodowego. Osoby, których comiesięczne świadczenie nie przekracza 2900 złotych, otrzymają czternastą emeryturę w pełnej kwocie, czyli 2200 złotych "na rękę".

U pozostałych świadczeniobiorców, stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę". W praktyce oznacza to, że im wyższa jest comiesięczna emerytura lub renta, tym niższa będzie czternasta emerytura. Osoby pobierające 3000 złotych emerytury lub renty dostaną w ramach czternastki 2100 złotych, a seniorzy otrzymujący 3500 zł mogą liczyć na 1600 złotych dodatkowego świadczenia.

Dzięki temu czternastą emeryturę otrzymają też osoby pobierające co miesiąc nawet 5000 złotych podstawowego świadczenia. Na ich konta wpłynie ok. 100 złotych.

Mamy wyliczenia czternastej emrytury

Czternasta emerytura zostanie wypłacona wraz z podstawowym świadczeniem, przez co miliony seniorów otrzymają zdecydowanie wyższe przelewy niż zazwyczaj. Przypominamy, że czternastka zostanie wypłacona automatycznie, a emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków.

Przygotowaliśmy szacunkowe wyliczenia wrześniowych przelewów dla emerytów. Zobacz, ile pieniędzy dostaniesz na konto. W galerii poniżej prezentujemy wyliczenia prognozowanych kwot, które trafią na konta emerytów i rencistów w ramach podstawowego świadczenia oraz czternastej emerytury.

Taki przelew dostaniesz na konto we wrześniu

Kiedy wypłata czternastek?

Wypłaty czternastych emerytur miały się rozpocząć pod koniec sierpnia, ale wiadomo już, że ten termin jest nieaktualny. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że rząd pracuje już nad rozporządzeniem, w którym zostanie podany konkretny termin.

Minister Maląg w rozmowie z portalem i.pl podała planowany termin wypłat dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

- Wypłatę tego świadczenia planujemy we wrześniu. Oczywiście żadnych wniosków seniorzy nie będą składać. Odbędzie się to w sposób automatyczny – przekazała minister rodziny i polityki społecznej.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona wraz z podstawowym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Oznacza to, że czternastka trafi na konto w standardowym terminie płatności twojego świadczenia (tj. 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 dzień miesiąca). Gdy wypłata świadczenia przypada w dzień wolny od pracy, ZUS wyśle pieniądze z wyprzedzeniem.

Czternasta emerytura - tabela wyliczeń

Czternasta emerytura zostanie wypłacona wraz z podstawowym świadczeniem, przez co miliony seniorów otrzymają zdecydowanie wyższe przelewy niż zazwyczaj.

Przygotowaliśmy szacunkowe wyliczenia emerytur wraz z czternastką. Zobacz, ile pieniędzy dostaniesz na konto. W galerii poniżej prezentujemy wyliczenia prognozowanych kwot, które trafią na konta emerytów i rencistów.

Emerytura wraz z czternastką - taki przelew dostaniesz na konto

Takie były czternastki w poprzednich latach

  • 2021 r.- 1250,88 zł brutto (1022,30 zł netto)
  • 2022 r.- 1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto)
  • 2023 r.- 2417,88 zł brutto (2200 zł netto)

Czternasta emerytura jest kolejnym świadczeniem wspierającym emerytów i rencistów. Przypomnijmy, że w marcu i kwietniu wypłacane były również trzynaste emerytury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska