https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury bez podatku. Takie byłyby emerytury na rękę po zmianie prawa [26.04.25]

Jakub Stykowski
W teorii brzmi to jak prosta i sprawiedliwa zmiana: skoro ktoś przez całe życie odkładał składki, to nie powinien być karany podatkiem od pieniędzy, które de facto są już jego.
W teorii brzmi to jak prosta i sprawiedliwa zmiana: skoro ktoś przez całe życie odkładał składki, to nie powinien być karany podatkiem od pieniędzy, które de facto są już jego. 123RF
Obietnica zniesienia podatku dochodowego od emerytur powraca co kilka lat jak bumerang w kampaniach wyborczych. Pomysł ten bez wątpienia trafia w oczekiwania wielu seniorów – bo któż nie chciałby dostawać „na rękę” więcej, bez dodatkowych potrąceń?

W teorii brzmi to jak prosta i sprawiedliwa zmiana: skoro ktoś przez całe życie odkładał składki, to nie powinien być karany podatkiem od pieniędzy, które de facto są już jego. W praktyce jednak – zniesienie podatku od emerytur to polityczna obietnica trudna do zrealizowania.

Po pierwsze, prezydent w Polsce nie posiada kompetencji do samodzielnego wprowadzania takich zmian. Tego rodzaju projekt wymagałby zgody rządu i większości sejmowej, a więc szerokiego poparcia politycznego. Prezydent może zgłaszać inicjatywy ustawodawcze, ale nie może samodzielnie decydować o kształcie systemu podatkowego. Warto o tym pamiętać, by nie ulec złudzeniu, że taka deklaracja mogłaby szybko i łatwo wejść w życie.

Po drugie, zniesienie podatku dochodowego od emerytur oznaczałoby poważny ubytek w dochodach budżetu państwa. Według szacunków, państwo z tytułu opodatkowania świadczeń emerytalnych co roku otrzymuje kilka miliardów złotych.

Taka jest różnica emerytur brutto i netto w 2025 roku

Rezygnacja z tego źródła przychodów musiałaby zostać zrekompensowana innymi podatkami lub cięciami wydatków publicznych – co nie jest proste, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów obsługi długu publicznego i starzejącego się społeczeństwa.

W galerii poniżej publikujemy dokładne wyliczenia emerytur „brutto” i „netto”. Zobacz, ile państwo pobiera z emerytur podatków i składki zdrowotnej.

Warto jednak pamiętać, że liczby to jedno, a realna możliwość wdrożenia zmian – to zupełnie inna historia. Zniesienie podatku dochodowego od emerytur może być atrakcyjnym hasłem kampanijnym, ale jego realizacja wymagałaby czegoś więcej niż tylko dobrej woli jednej osoby – nawet jeśli to głowa państwa.

Ponadto wiąże się z rykiem - ubytek w budżecie państwa należałoby "uzupełnić".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska