MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury po zmianach w składce zdrowotnej - wyliczenia. To może być rewolucja dla emerytów

mm / PAP
Czy zmienią się zasady naliczania składki zdrowotnej? Projekt ustawy w tej sprawie złożyli posłowie Polski 2050. Wysokość składki miałaby zostać naliczana według ryczałtu, który opierałby się na trzech progach dochodowych.Fakt.pl przygotował wyliczenia emerytur Polaków na proponowanych zasadach. Sprawdź, jak mogą się zmienić wypłaty na kolejnych stronach ---->
Czy zmienią się zasady naliczania składki zdrowotnej? Projekt ustawy w tej sprawie złożyli posłowie Polski 2050. Wysokość składki miałaby zostać naliczana według ryczałtu, który opierałby się na trzech progach dochodowych.Fakt.pl przygotował wyliczenia emerytur Polaków na proponowanych zasadach. Sprawdź, jak mogą się zmienić wypłaty na kolejnych stronach ---->Pixabay
Posłowie Polski 2050 złożyli w Sejmie projekt ustawy, według którego miałyby zmienić się zasady naliczania składki zdrowotnej. Jej wysokość miałaby zostać naliczania według ryczałtu, który opierałby się na trzech progach dochodowych. Zobacz na czym mają polegać zmiany i jak to może wpłynąć na wysokość emerytur.

Zmiany w składce zdrowotnej. Rewolucja w emeryturach dla milionów Polaków

Na konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący klubu wraz z posłami Polska 2050-TD poinformowali o złożeniu do Sejmu projektu ustawy dot. zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej.

- Składamy dziś do laski marszałkowskiej projekt ustawy, który dotyczy wprowadzenia jasnych i czytelnych zasad dotyczących płatności składki zdrowotnej, a także obniżenia tego zobowiązania, które zostało w sposób nadmierny rozciągnięte do rozmiarów niedopuszczalny przez tzw. Polski Ład - zapowiedział szef klubu Polska 2050-TD Mirosław Suchoń.

Obecny na konferencji Ryszard Petru podkreślał, że projekt "obniża składkę zdrowotną dla wszystkich pracujących, zarówno dla pracowników, jak i dla przedsiębiorców. - To, co niesłusznie zostało Polakom zabrane, musi być im oddane - argumentował zaznaczając, że dzięki tym rozwiązaniom w kieszeniach Polaków zostanie więcej pieniędzy.

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 2025 roku - to ma się zmienić

Petru przekonywał, że projekt ustawy Polski 2050 przywróci sens idei składki zdrowotnej, która powinna być ubezpieczeniem na wypadek choroby, a nie być uzależniona od tego, czy np. ktoś sprzedaje samochód.

- Nasza propozycja kosztuje 15 mld zł, mamy świadomość tego ubytku, ale jednocześnie wskazujemy kilka miejsc w budżecie państwa w finansach publicznych, które umożliwią zrekompensowanie tego ubytku - zapewnił Petru. - W ramach ustawy proponujemy oszczędności w szeroko rozumianych finansach publicznych, szczególnie w funduszu covidowym, które zneutralizują ubytek dochodów - dodał.

Poselski projekt ustawy autorstwa Polski 2050 zakłada, że wysokość składki będzie liczona na zasadzie ryczałtu, w oparciu o konkretne progi podatkowe:

  • Dla osób o przychodzie rocznym do 85 tys. zł składka wynosić będzie 300 zł miesięcznie; dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym, przy przychodzie do 120 tys. zł, składka również wynosić będzie 300 zł miesięcznie.
  • Dla osób o przychodzie rocznym między 85 tys. zł a 300 tys. zł składka wynosić będzie 525 zł miesięcznie i dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym – przy przychodzie między 120 tys. zł a 300 tys. zł – składka wynosić będzie 525 zł miesięcznie.
  • Z kolei dla pracowników, jak i przedsiębiorców rozliczających – przy przychodzie powyżej 300 tys. zł – składka wynosić będzie 700 zł miesięcznie.

Projekt zakłada, że nowa forma naliczania składki zdrowotnej miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Takie mają być emerytury po zmianach w składce zdrowotnej 2025

Tymczasem "Fakt" wyliczył jak wprowadzenie zmian odbije się na pensjach i emeryturach Polaków. Dziennik informuje, że więcej w kieszeni zostałoby na pewno posłom i senatorom, a niekorzystnie wpłynęłoby to na osoby np. z minimalną emeryturą. Grafiki z wyliczeniami emerytur po proponowanych zmianach znajdziecie w naszej galerii.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska