Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian.
Emerytury 2021. Waloryzacja rent i emerytur
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną waloryzację emerytur i rent. W 2021 roku podwyżka jest przeprowadzana waloryzacją procentową.
Waloryzacja dokonywana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia - wyjaśnia Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Tak jak w ubiegłym roku, decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki” seniorzy otrzymają w jednej przesyłce pocztowej. Wysyłka listów rozpocznie się w kwietniu.
Waloryzacja rent i emerytur 2021
Waloryzacja polega na pomnożeniu świadczenia z lutego w kwocie brutto przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 104,24 proc.
Co to oznacza w praktyce? Ile wyniesie najniższa gwarantowana emerytura minimalna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna? Zobacz w galerii:
Jakie świadczenia podlegają waloryzacji?
- emerytura,
- renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
- renta rodzinna,
- renta socjalna,
- świadczenie Mama 4 plus,
- świadczenie przedemerytalne,
- dodatki i świadczenia pieniężne.
Waloryzacja 2021. Jakie świadczenia podlegają waloryzacji?
Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2021 roku. Jeśli z jakiegoś powodu wypłata świadczenia była zawieszona (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), to waloryzacja świadczenia będzie możliwa dopiero przy wznowieniu wypłaty świadczenia.
Ile wynosił wskaźnik waloryzacji rent i emerytur na przestrzeni ostatnich lat? Zobacz w poniższej galerii:
