MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury księży. Mamy wyliczenia i zasady - nie wszyscy dostają ponad 20 tysięcy

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Życie emerytalne księży może być zróżnicowane, a warunki bytowe zależą od wielu czynników, takich jak długość posługi, dodatkowe aktywności zawodowe czy zasoby finansowe danej diecezji. Niektórzy księża emeryci mogą cieszyć się relatywnie stabilnym bytem, podczas gdy inni mogą napotykać trudności finansowe.
Życie emerytalne księży może być zróżnicowane, a warunki bytowe zależą od wielu czynników, takich jak długość posługi, dodatkowe aktywności zawodowe czy zasoby finansowe danej diecezji. Niektórzy księża emeryci mogą cieszyć się relatywnie stabilnym bytem, podczas gdy inni mogą napotykać trudności finansowe. PIXABAY
Emerytury dla księży w Polsce to temat budzący wiele kontrowersji i dyskusji, zwłaszcza w kontekście znacznego zróżnicowania wysokości świadczeń. Choć niektórzy duchowni mogą cieszyć się wysokimi emeryturami, jak arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który otrzymuje nawet ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie, to dla większości świadczenia te nie są tak hojne.

Różnorodność emerytur dla księży

Dla większości księży emerytura jest znacznie skromniejsza. Kapłani, którzy osiągnęli 65 lat, mają prawo do emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednak dopiero po osiągnięciu 75. roku życia mogą otrzymać dodatkową emeryturę z Funduszu Kościelnego. Niemniej jednak, wielu z nich korzysta z dodatkowych przywilejów, co jeszcze bardziej komplikuje krajobraz emerytalny duchowieństwa.

Analiza świadczeń emerytalnych księży

Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak kształtują się emerytury dla zwykłych księży i biskupów w Polsce. Podstawowe świadczenie emerytalne wypłacane przez ZUS dla księży wynosi około 1600 zł, jednakże kwota ta może być zwiększona o dodatkowe świadczenia zależne od aktywności zawodowej księdza. To sprawia, że końcowa kwota może być różna dla każdego duchownego.

Dla księży, którzy osiągnęli 75 lat i mają prawo do emerytury z Funduszu Kościelnego, sytuacja nie wygląda zbyt różowo. Podstawowa emerytura wypłacana z tego funduszu to około 2500 zł, co sprawia, że łączna kwota emerytury dla większości księży wynosi około 5 tysięcy złotych miesięcznie, podczas gdy biskupi mogą otrzymywać nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie brutto.

Więcej informacji i wyliczenia emerytur księży zobaczysz w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska