Emerytury matczyne 2021. Te mamy mogą otrzymać więcej pieniędzy od ZUS i KRUS

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazywane „Mama 4 plus” albo emeryturą matczyną, trzeba spełnić kilka warunków ustawowych. Świadczenie wypłaca zarówno ZUS, jak i KRUS.

Emerytura matczyna z ZUS i KRUS

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku jej śmierci albo porzucenia dzieci lub długotrwałego zaprzestania wychowanie dzieci ojcu. Dzieci nie muszą być biologiczne, mogą być adoptowane bądź współmałżonka. O świadczenie mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, mężczyzn 65 lat. Dodatkowe kryteria, aby otrzymać świadczenie, to obywatelstwo polskie lub prawo pobytu. Trzeba także mieszkać w Polsce.

Emerytura matczyna - ile wynosi?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest przyznawane w takiej wysokości, aby łącznie z pobieraną emeryturą czy rentą nie przekroczyło kwoty minimalnej emerytury, która od 1 marca br. wynosi 1200 zł brutto, czyli tj. 1025 zł netto.

Oznacza to, że osoba, która spełnia warunki wymagane do przyznania świadczenia i:

  • nigdy nie pracowała i nie ma prawa do emerytury lub renty - może uzyskać prawo do świadczenia w kwocie 1200 zł,
  • pobiera emeryturę lub rentę w kwocie niższej niż wysokość najniższej emerytury - może mieć przyznane rodzicielskie świadczenie uzupełniające w wysokości dopełnienia do kwoty najniższej emerytury. Na przykład jeśli obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 800 zł, zostanie ono podwyższone o 400 zł, czyli do 1200 zł. Osoby, które mają obecnie świadczenie wyższe niż emerytura minimalna, nie będą mogły skorzystać z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Emerytura matczyna - gdzie złożyć wniosek?

Wnioski można składać w placówkach ZUS lub KRUS (w przypadku osób legitymujących się okresami ubezpieczenia rolniczego).

Wniosek powinien zawierać m.in. dane osobowe, PESEL lub numer dowodu osobistego bądź paszportu, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, wskazanie świadczenia, o które się ubiegamy i sposób jego wypłaty oraz podpis. Do wniosku należy dołączyć: akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej, numery PESEL dzieci oraz oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej oraz innych okolicznościach niezbędnych do przyznania świadczenia. Należy też zaznaczyć czy posiadało się przerwy w wychowywaniu dzieci, jak długie oraz podać ich przyczynę.

- Gdy wnioskodawcą jest ojciec, trzeba podać także datę śmierci matki lub ich porzucenia przez nią. Okoliczności przedstawione w oświadczeniu mogą być potwierdzone np. zaświadczeniami z urzędu skarbowego czy urzędu gminy - podpowiada Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Uwaga! Świadczenia mogą nie otrzymać osoby, które zostały pozbawione władzy rodzicielskiej lub miały ją ograniczoną, nie mogły wychowywać dzieci, ponieważ były np. w zakładzie karnym oraz osoby, które posiadają emeryturę lub rentę w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wiele matek wychowało dzieci, jednocześnie pracując. Zapracowali na swoją emeryturę. Mając na wychowaniu 4 czy 5-cioro dzieci, nie patrząc na zapomogi i inne świadczenia,-jednocześnie robiąc karierę zawodową. Teraz produkuje się leni i nierobów wszelkiej maści,-kosztem pracujących. Jest to zwykłe świństwo,-i na tym świństwo ani PO ani PIS daleko nie pojadą tym pociągiem,-bo wyleci z torów na zakręcie. Kolejne podnoszenie podatkõw będzie zgubne .

Dodaj ogłoszenie