https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury w mundurówkach w 2025 roku. Takie emerytury dostają byli policjanci, żołnierze

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Emeryt mundurowy może mieć prawo do dwóch emerytur, mundurowej i cywilnej.
Emeryt mundurowy może mieć prawo do dwóch emerytur, mundurowej i cywilnej. Pixabay.com
Emerytury w służbach mundurowych średnio są wyższe niż te wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Średnio szacuje się, że byli policjanci mają emerytury o 60% wyższe niż te wypłacane przez ZUS. Zobaczcie, ile w praktyce otrzymują byli mundurowi. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.

Spis treści

Emerytury w służbach mundurowych wypłacane są przez ZER, czyli Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przeczytaj: W tych zawodach pracuje się krócej. Tam można przejść wcześniej na emeryturę - oto lista

Emerytury w mundurówkach

Pieniądze w służbach mundurowych wypłacane są przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, który został powołany do działania i pomagania funkcjonariuszom służb przechodzącym na zasłużoną emeryturę.

Aktualnie osoby rozpoczynające pracę w policji (po 2012 roku) aby przejść na emeryturę muszą przepracować 25 lat, wówczas mogą liczyć na 60% ostatniego uposażenia. Każdy kolejny rok pracy sprawi, że były policjant otrzyma wyższą emeryturę. Za każdy dalszy rok służby emerytura wzrasta o 3% podstawy wymiaru.

Tyle pieniędzy dostają osoby zatrudnione w służbach mundurowych

Emerytury w policji, wojsku czy straży granicznej są zróżnicowane. Wszystko zależy od zarobków w czasie aktywności zawodowej ale i przepracowanych lat w służbie. Zobaczcie, ile w praktyce otrzymują byli pracownicy w służbach mundurowych:

Dane w artykule zawarte na podstawie informacji od Czytelników. Nie są to oficjalne informacje.

Emerytura po 15 lub 25 latach

Policjanci, którzy rozpoczęli pracę przed 2012 roku mają prawo przejść na świadczenie emerytalne po 15 latach pracy. Jeśli jednak policjant rozpoczął pracę od 2013 roku prawo do emerytury otrzyma po 25 latach służby.

Emerytura policjanta to 40% jej wymiaru za pierwszych 15 lat odbywania służby. Emerytura wzrasta następnie o 2,6% podstawy za każdy kolejny rok pracy. Podstawę emerytury stanowi uposażenie, jakie przysługiwało funkcjonariuszowi na stanowisku, jakie zajmował ostatnio. Policjant, który przejdzie na emeryturę po 25 latach otrzyma 60% ostatniego uposażenia.

Policjantów na emeryturze jest obecnie więcej niż tych w czynnej służbie. Rzeczpospolita informuje, że to już blisko 220 tys. emerytowanych policjantów. Średnio świadczenia policjantów wynoszą 3,5 tys. złotych.

Z danych MSWiA od 2005 roku wynika, że w ciągu 18 lat w Polsce przybyło 56 tys. mundurowych emerytów. Wysokość emerytury byłego policjanta jest obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych - za "Rzeczpospolita".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Simion wygrywa I turę wyborów w Rumunii

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska