https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tą rośliną otruto sławnego filozofa. Latem codziennie ją mijasz po drodze. Zobacz jakiej zieleniny lepiej nie dotykać

xawi
Rośliny śmiertelnie trujące nie są wcale rzadkością w naszym otoczeniu
Rośliny śmiertelnie trujące nie są wcale rzadkością w naszym otoczeniu FOT. TOMASZ HOLOD / POLSKAPRESSE
Pamiętacie cykutę? Aż strach pomyśleć, że tę zabójczą roślinę, która kojarzy się z nacią marchwi, mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki. A to tylko jedna z wielu, które w ciągu wieków służyły skrytobójcom

Choć rośliny od wieków są źródłem leków i pożywienia, to w ich świecie kryje się też mroczna strona. Polska przyroda obfituje w rośliny, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne. O jednej z nich przypomina historia otrucia Sokratesa – filozofa, który w 399 roku p.n.e. został skazany na śmierć przez wypicie naparu z cykuty. Ten sam gatunek, zwany... szczwołem plamistym, jest obecny również w Polsce i stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt.

Trujące piękno polskiej natury

W polskich lasach, łąkach i przydrożnych rowach można znaleźć liczne rośliny, które pomimo swojej estetyki, kryją w sobie toksyczne substancje. Niektóre z nich - wilcze jagody czy tojad mocny, są znane od wieków. Inne, jak szczwół plamisty czy barszcz Sosnowskiego, wciąż bywają lekceważone. Przyjrzyjmy się tym niebezpiecznym roślinom.

Szczwół plamisty (Conium maculatum) – trucizna, którą wypił Sokrates

Szczwół plamisty, znany również jako cykuta, to jedna z najgroźniejszych roślin w Polsce. Wysoka bylina o drobnych, białych kwiatostanach przypominających kwiaty kopru czy marchwi często rośnie w niepozornych miejscach – na nieużytkach, wzdłuż dróg i na brzegach lasów. Cała roślina, zwłaszcza nasiona i korzenie, zawiera silnie trujący alkaloid – koniinę. Substancja ta paraliżuje układ nerwowy, prowadząc do śmierci przez uduszenie przy zachowanej świadomości.

Historia Sokratesa pokazuje, jak śmiertelne może być działanie tej rośliny. Filozof został zmuszony do wypicia naparu z cykuty po tym, jak oskarżono go o „demoralizowanie młodzieży” i „bezbożność”. Toksyna zawarta w roślinie stopniowo sparaliżowała jego ciało, pozostawiając jednak do końca sprawnym umysłowo.

Wilcza jagoda (Atropa belladonna) – czarne owoce śmierci

Wilcza jagoda to roślina, której nazwa wzbudza grozę, choć jej wygląd może wydawać się nieszkodliwy. Występuje w lasach i na skrajach pól, a jej fioletowe kwiaty i czarne, błyszczące owoce są atrakcyjne dla dzieci i zwierząt. Niestety, zawarte w niej alkaloidy tropanowe – atropina i skopolamina – są niezwykle toksyczne. Już spożycie kilku owoców może być śmiertelne, powodując podczas agonii halucynacje, a w końcu zatrzymanie pracy serca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

W średniowieczu wilczą jagodę wykorzystywano w medycynie, ale również jako składnik „maści czarownic” – mikstur stosowanych podczas rytuałów.

Tojad mocny (Aconitum napellus) – król trucizn

Tojad mocny, zwany również mordownikiem, to jedna z najbardziej trujących roślin Europy. Jego charakterystyczne niebieskie kwiaty można znaleźć w polskich górach i na podmokłych łąkach. Główną toksyną tojadu jest akonityna – alkaloid, który działa paraliżująco na układ nerwowy. Już niewielki kontakt z sokiem rośliny przez skórę może wywołać poważne zatrucia, a spożycie – nawet śmiertelne.

Tojad był niegdyś używany do zatruwania strzał myśliwskich. W literaturze nazywany jest „królem trucizn” ze względu na swoją szybkość i skuteczność działania.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) – toksyczne dziedzictwo

Choć barszcz Sosnowskiego nie zabija tak szybko jak cykuta czy wilcza jagoda, to jego obecność w polskim krajobrazie stanowi ogromne zagrożenie. Roślina ta, sprowadzona do Polski jako pasza dla zwierząt, okazała się trudnym do opanowania intruzem. Kontakt z sokiem barszczu, aktywowany promieniowaniem UV, powoduje poważne poparzenia skóry, które mogą pozostawić blizny na całe życie.

Mniej znane, ale równie niebezpieczne

W Polsce występuje jeszcze wiele innych trujących roślin, o których warto wspomnieć:

  • Zimowit jesienny – zawiera kolchicynę, toksynę przypominającą działanie arszeniku. Może być mylony z krokusem.

  • Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) – jego nasiona zawierają silne halucynogeny, które w dużych dawkach są śmiertelne.

  • Łubin żółty (Lupinus luteus) – nasiona zawierają toksyczne alkaloidy, które mogą prowadzić do zatrucia.

Dlaczego warto być czujnym?

Kontakt z trującymi roślinami może mieć poważne konsekwencje, od chwilowego dyskomfortu po utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego warto edukować się w zakresie rozpoznawania roślin w terenie, a także zachowywać ostrożność, szczególnie podczas wędrówek z dziećmi.

Polska przyroda kryje w sobie zarówno piękno, jak i niebezpieczeństwo. Historia Sokratesa i współczesne przypadki zatruć pokazują, że niepozorne rośliny mogą mieć potężną moc. Umiejętność rozpoznawania tych groźnych gatunków jest kluczowa dla bezpiecznego korzystania z uroków natury. Pamiętajmy, że świadomość to najlepsza ochrona przed niebezpieczeństwami świata roślin.



Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Zwrot podatku dla emerytów. Tyle trafi na ich konto za Trzynastkę i Czternastkę

Zwrot podatku dla emerytów. Tyle trafi na ich konto za Trzynastkę i Czternastkę

Naćpany 22-latek wjechał w grupę dzieci pod Bydgoszczą i uciekł z miejsca zdarzenia

Naćpany 22-latek wjechał w grupę dzieci pod Bydgoszczą i uciekł z miejsca zdarzenia

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska