
W kolejnych latach Energa w ramach projektu „Energia bioróżnorodności” planuje: montaż uli w celach edukacyjnych, uruchomienie warsztatów dla dzieci i młodzieży z budowy „hoteli” dla dzikich pszczół oraz stworzenie ścieżek edukacyjnych.

Podobną akcję ochrony pszczół zainicjowała w 2019 r. Enea Wytwarzanie. W bliskim sąsiedztwie bloku energetycznego B11 i chłodni kominowej pojawiła się kwietna łąka - „stołówka” dla pszczół i owadów, zbudowano tam także „hotel” dla nich. Posiano tam różnorodne gatunki roślin miododajnych, zapewniających pożywienie dla pszczół.
Ideą akcji Enei, oprócz dbania o środowisko, jest edukacja dzieci i młodzieży oraz szerzenie świadomości proekologicznej. W pierwszym etapie projektu udział wzięło ok. 100 uczniów.

Bociany ukochały słupy energetyczne
Od początku swojego powstania Enea Operator dba o gniazda bocianów. Jest to jeden z priorytetowych ekologicznych projektów spółki. Według najnowszych badań, co 4. bocian żyjący na świecie pochodzi z Polski, a jego ulubionym miejscem lęgowym jest… infrastruktura energetyczna.

W północno-zachodniej Polsce, czyli na obszarze działania Enei Operator (również w naszym regionie), znajduje się ponad 3,3 tys. bocianich gniazd założonych przez te ptaki na słupach energetycznych.
Większość z nich spółka ta umieściła na specjalnych platformach. W trosce o bezpieczeństwo bocianów firma zainstalowała też specjalne izolacje na wielu liniach i stacjach elektroenergetycznych.