![[cyt]- Mają one na celu ograniczenie ryzyka porażenia...](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/36/63/5fa9186f093a6_o_large.jpg)
[cyt]- Mają one na celu ograniczenie ryzyka porażenia gniazdujących tam ptaków. Służby energetyczne nieustannie monitorują stan techniczny wszystkich izolacji i decydują o ewentualnym przeniesieniu bocianiego gniazda w inne, bezpieczniejsze miejsce - wyjaśnia Berenika Ratajczak z biura prasowego grupy Enea.[/cyt]

Również Energa od lat aktywnie angażuje się w ochronę bocianów - tylko w 2020 r.
Energa Operator (spółka obejmuje też część naszego regionu) zamontowała 224 platformy pod gniazda bocianie, a 91 platform zostało naprawionych lub przeniesionych. W sumie do tej pory zamontowano ich już ponad 11 tys.
![[sc]Ratują rybołowy i kuliki wielkie[/sc]...](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/0a/ec/5fa91859a2044_o_xlarge.jpg)
[sc]Ratują rybołowy i kuliki wielkie[/sc]
Enea Operator, wspólnie z Lasami Państwowymi, współdziałają na rzecz ochrony rybołowa - to jeden z najrzadszych ptaków drapieżnych. W naturalnym środowisku rybołowy wybierają na miejsca lęgowe szczególnie strzeliste drzewa, rosnące w pobliżu zbiorników wodnych.

Ptaki bardzo często buduje też swoje gniazda na wysokich elementach infrastruktury, stworzonej przez człowieka. Do raz wybudowanych gniazd wracają przez kilka lat.
Enea Operator, w trosce o te zagrożone wyginięciem zwierzęta, montuje dla nich na słupach wysokiego napięcia platformy lęgowe.