
A Energa angażuje się także w ochronę kulika wielkiego. To ptaki wymienione w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako gatunek wysokiego ryzyka. Tereny składowiska odpadów, eksploatowanego przez Elektrownię Ostrołęka B, są atrakcyjnym miejscem do zamieszkania m.in. dla tych ptaków.

Kulik wielki jest gatunkiem bardzo nielicznym. Krajowa populacja gwałtownie zmniejsza swoją liczebność i zasięg. Obecnie liczebność polskiej populacji szacowana jest na 200 - 300 par. Ornitolodzy z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” prowadzą monitoring tego gatunku na terenie Elektrowni Ostrołęka B.

Składowisko zlokalizowane jest w granicach obszaru Natura 2000 „Dolina Dolnej Narwi”- obszar specjalnej ochrony ptaków. Akcja, była planowana w okresie lęgowym (na przełomie maja i czerwca). Polegała na założeniu kolejnych loggerów GPS-GSM oraz znakowaniu ptaków kolorowymi obrączkami.
Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” przeprowadziło badania z użyciem loggerów GPS-GSM, które wykazały, że niektóre kuliki wielkie po stracie lęgu (z ostoi zlokalizowanych na Kurpiach oraz na Mazowszu), w okresie od końca maja do połowy czerwca, nocują na płytkich zastoiskach wody koło elektrowni.

Enea sadziła drzewa
W 2019 roku Enea zrealizowała szereg prośrodowiskowych projektów, wśród nich najważniejszy - Enea Eko Projekty, 13 prośrodowiskowych inicjatyw realizowanych we współpracy z Lasami Państwowymi w tym dziewięć wydarzeń adresowanych do społeczności lokalnych z terenu działania Grupy Enea. Wśród najciekawszych znajdują się: Park 40-lecia. Akcja sadzenia 40 drzew na 40-lecie Elektrowni Połaniec; Festyn przyrodniczo-edukacyjny „Las na wyspie” w Pile - gdzie w zamian za elektro śmieci rozdawano sadzonki; akcja „Plogging dla Ziemi” w Nowej Soli; odnowienie lasu „100 drzew na minutę” w Nowej Soli; „Posadźmy razem las!”; budowanie ścieżek edukacyjnych, tras biegowych i rekreacyjnych „Zielony Punkty Kontrolny” .
- Uczestnictwo w projekcie było doskonałą okazją do spędzenia aktywnie czasu, ale przede wszystkim ma on wymiar edukacyjny. Realizacja takich projektów angażuje społeczności lokalne i m.in. uczy selektywnej zbiórki odpadów, w tym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W organizowanych wydarzeniach i festynach brali udział mieszkańcy okolicznych Nadleśnictw oraz pracownicy Grupy Enea wraz z rodzinami. Stworzone trasy edukacyjno-rekreacyjne wraz z przygotowanymi aplikacjami mobilnymi do zwiedzania są tworzone z korzyścią dla wszystkich mieszkańców - wymienia zalety biuro prasowe spółki.