Dziś, ci którzy w latach 90-tych brali udział w Biegach Żnińskich mogą pochwalić się dyplomami i medalami z biegów w stolicy Pałuk i tym samym udowodnić młodszym kolegom i koleżankom swoje przywiązanie do tego sportu, jeszcze sprzed czasów elektronicznych gadżetów w stylu endomondo.
Przez lata zmieniała się trasa biegów. Od ubiegłego roku organizatorzy zapraszają uczestników na "przebieżkę" już nie w stronę Wenecji, a z rynku, ulicą Klemensa Janickiego aż do Januszkowa.Trasa nie jest "nudna". Biegaczom towarzyszą na pewno ładne widoki przy pokonywaniu odcinka sąsiadującego z Dużym Jeziorem Żnińskim czy przy podbiegu pod znajdującą się nieopodal górkę o dość stromym nachyleniu.
W tym roku biegacze będą musieli zmierzyć się z trasą XXIV Biegów Żnińskich w niedzielę 2 kwietnia. Oczywiście nie będzie to tylko bieg główny na 10 km. Miłośnicy spacerów z kijami będą rywalizowali w dyscyplinie nordic walking na 5 km. Swoje biegi będą mieli najmłodsi lekkoatleci.
W tym rok biegom będzie patronował Erazm Gliczner, urodzony w Laskach Wielkich (powiat żniński) szesnastowieczny pedagog i pisarz, a także autor pierwszego w Polsce traktatu pedagogicznego o wychowaniu dzieci. Będzie to kolejna wielka postać z historii Pałuk, która pojawi się w cyklu: ,,Wielcy Żninianie i Pałuczanie na Medalach Biegów Żnińskich''.
- Zachęcamy do zbierania kolekcji. Do tej pory na medalach ukazali się: Jakub ze Żnina, Michał Joachimowski i Klemens Janicki - dodają organizatorzy ze Żnińskiego Klubu Biegacza 1992.
Czytaj także: Biegacze uczcili Klemensa Janickiego w 500-lecie urodzin poety z Januszkowa k. Żnina [zdjęcia]
Co jeść przed i po treningu?
Dzień Dobry TVN