Decyzję o tym aby Zofii Kozłowskiej i Jackowi Pietraszko nadać ten tytuł radni powiatowi podjęli w połowie września. W piątek (25.10.2024), podczas sesji, władze Powiatu Żnińskiego wręczyły im te tytuły.
Zofia Kozłowska jest rolnikiem i wieloletnią radną. Propaguje rodzinne gospodarowanie w rolnictwie, jest miłośniczką pałuckiej i wielkopolskiej kultury. Jest inicjatorką Powiatowych Prezentacji Stołów Wielkanocnych, które co roku odbywają się w jeden z sześciu gmin powiatu żnińskiego. Co roku angażuje się w organizację Kujawskiego Festiwalu Pieśni Ludowej. Od ponad 15 lat jest przewodniczącą Rady Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy. Jest pierwsza laureatką konkursu Rolnik Pomorza i Kujaw. Obecnie jest przewodniczącą kapituły tego konkursu. Wśród odznaczeń i wyróżnień, które otrzymała są:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany w 2009 roku,
Srebrny Krzyż Zasługi, nadany w 2001 roku,
Medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano - Pomeraniensis”, nadany przez Marszałka Województwa Kujawsko -Pomorskiego w 2023 roku,
Odznaka Zasłużony dla Rolnictwa w 1997 roku,
Odznaka Zasłużony dla Kółek Rolniczych w 2003 roku,
Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego AGRICOLA Syn Ziemi w 2013 roku,
Nagroda Grand Prix Rolnik Pomorza i Kujaw w 2003 roku.
Jacek Pietraszko. Większość mieszkańców Żnina zna go z czasów, kiedy był nauczycielem i dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie (lata 1997 - 2016), ale także jako propagatora pamięci Powstańców Wielkopolskich. W latach 1991-1997 był kierownikiem Rejonu Żnin Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego, w okresie 1996-1999 był członkiem komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli przy Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. W latach 2002 - 2006 był radny Rady Powiatu Żnińskiego i członkiem Zarządu Powiatu Żnińskiego. Przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego. To dzięki niemu obchody kolejnych rocznic Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stały się świętem dla całej społeczności Żnina i powiatu żnińskiego. W 2000 roku tworzył żniński oddział Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Z jego inicjatywy w Żninie odsłonięto pięć pamiątkowych tablic, a dwom ulicom w Żninie nadano nazwy upamiętniające Powstanie Wielkopolskie. Jacek Pietraszko był przez trzy kadencje prezesem Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz członkiem zarządu głównego TPPW, a od maja 2010 roku wchodzi w skład powołanego przez wojewodę Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego, obecnie Komitetu „Niepodległa 2018”.
POLECAMY
