Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-składka i e-zwolnienia w 2018 roku. Ma być prościej

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego.
Przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Fot. 123RF
Od stycznia 2018 roku wystarczy jeden przelew, aby opłacić wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusze. Natomiast od 1 lipca 2018 roku znikną papierowe zwolnienia lekarskie. Lekarz będzie mógł wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej.

Od 1 stycznia 2018 roku firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie przedsiębiorca będzie wysyłać tylko jeden przelew łącznie na:
- ubezpieczenia społeczne,
- ubezpieczenie zdrowotne,
- Fundusz Pracy,
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- Fundusz Emerytur Pomostowych.

Obecnie obowiązujące rachunki dla wpłat składek zostaną zamknięte z końcem bieżącego roku. Indywidualny numer rachunku składkowego będzie dużym uproszczeniem dla przedsiębiorców. Płatnik składek nie będzie musiał podawać na przelewie żadnych dodatkowych danych, które obecnie decydują o identyfikacji wpłaty jak: NIP, REGON, typ wpłaty, numer deklaracji, miesiąc i rok, za który są opłacane składki, oraz numer decyzji, umowy, tytułu wykonawczego.

- Jedyne informacje, jakie trzeba będzie wpisać na przelewie to kwota do zapłaty, nadawca i odbiorca płatności oraz indywidualny numer rachunku składkowego - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

ZUS proporcjonalnie podzieli składki
Wszystkie składki przedsiębiorca będzie opłacał jedną wpłatą. Na konie płatnika będzie księgowana jedna wpłata dotycząca wszystkich ubezpieczeń i funduszy.

Od stycznia 2018 roku każda wpłata na koncie płatnika zostanie proporcjonalnie podzielona przez ZUS na poszczególne ubezpieczenia i fundusze począwszy od najstarszego zadłużenia. ZUS ustali udział procentowy składek na poszczególne ubezpieczenia i fundusze na podstawie składek wpisanych w deklaracji rozliczeniowej za ostatni miesiąc albo, które wpisał ZUS, jeśli płatnik był zwolniony z jej przekazywania. Wpłatę, którą przedsiębiorca przekaże w kolejnym miesiącu, ZUS będzie rozliczać na podstawie ustalonego udziału.

Uważaj, by nie wypaść z ubezpieczenia chorobowego
Jeśli przedsiębiorca posiada zadłużenie w ZUS, to bieżące wpłaty w pierwszej kolejności będą pokrywać istniejący dług, a dopiero w następnej kolejności będą przypisywane na bieżące należności. Ważne, więc by przedsiębiorcy, którzy posiadają zadłużenie z tytułu składek i są zgłoszeni do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, do końca roku spłacili zaległości lub zawarli z ZUS układ ratalny. W innym przypadku, w 2018 roku mogą wypaść z ubezpieczenia** chorobowego.**

Przedsiębiorca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu tylko, jeśli opłaca składki w terminie i w pełnej kwocie. Ma to wpływ na korzystanie ze świadczeń krótkoterminowych m.in. wypłatę zasiłku chorobowego, macierzyńskiego.

Od lipca elektroniczne zwolnienia lekarskie
Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od 1 stycznia 2016 roku. Do końca listopada lekarze wystawili ponad 1,5 mln e-ZLA. Od 1 lipca 2018 roku znikną już papierowe zwolnienia lekarskie, a lekarz będzie mógł wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) lekarz może wystawiać na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) albo w aplikacji, której używa w swoim gabinecie - jeśli ma ona taką funkcję. Do tej pory e-ZLA można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych. Od 1 grudnia ZUS stworzył nowe, bezpłatne narzędzie do autoryzacji zwolnień lekarskich.

Darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiany jest na wniosek lekarza na okres 5 lat. Niezbędnym do jego uzyskania jest zarejestrowany profil lekarza na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Zakład wystawia certyfikat w ciągu kilku minut od złożenia wniosku, o czym zainteresowana osoba jest informowana mailem lub sms-em. Certyfikat należy zapisać na komputerze, na którym wystawiane są e-ZLA lub w pamięci nośnika zewnętrznego.

- Wystawienie e-ZLA trwa krócej niż wypisanie papierowego zwolnienia. Większość danych potrzebnych do wypełnienia e-ZLA jest automatycznie pobierana z systemu albo wybierana z listy - zaznacza Krystyna Michałek.

W systemie lekarz ma dostęp do danych swojego pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków rodziny. Wystarczy, że wpisze numer PESEL pacjenta, a pozostałe dane identyfikacyjne zapiszą się w e-ZLA automatycznie. Lekarz może wystawiać e-ZLA również na tablecie lub smartfonie, np. podczas wizyty domowej. Dzięki e-ZLA lekarz może w systemie przeglądać wcześniejsze zwolnienia swoich pacjentów. Może sprawdzić, kto je wystawiał, na jaki okres i z powodu, jakich schorzeń.

Lekarz ma również dostęp do zwolnień wydanych w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS. E-ZLA wystawione przez lekarza automatycznie trafia do systemu ZUS i na profil PUE płatnika. Nie będzie wymagany od pacjenta termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie będą go też dotyczyły ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska