
Belgia
Premier Belgii, Alexander de Croo, poinformował, że zaostrzony reżim sanitarny w tym kraju będzie obowiązywał do czasu wynalezienia skutecznej szczepionki. Możliwe więc, że obostrzenia związane z koronawirusem będą obowiązywać w tym kraju nawet kilka miesięcy. Szef belgijskiego rządu dodał, że trudno jest sprecyzować, kiedy pierwsze osoby zostaną zaszczepione.
Komisja Europejska prowadzi negocjacje w sprawie szczepień dla krajów UE. Przypuszcza się, że masowe szczepienia mogą nas czekać w kwietniu 2021 r.
Pozytywna informacja jest taka, że od kilku dni liczba zakażeń w Belgii drastycznie spada - 30 października było to ponad 20 tys. zakażeń, 9 listopada nieco ponad 6 tys.

Węgry
Na Węgrzech także nie jest kolorowo. Władze zdecydowały się poszerzyć ograniczenia dotyczące godziny policyjnej. Będzie obowiązywała wcześniej, bo od 20.00 czasu lokalnego. Viktor Orban potwierdził, że zamknięcie szkół, restauracji i uniwersytetów potrwa przynajmniej miesiąc.
Premier jednocześnie zaznaczył, że jeśli tempo wzrostu zachorowań utrzyma się, szpitale węgierskie nie poradzą sobie z tym obciążeniem.
Jak podkreśla BBC, zgodnie z danymi ECDC (Europejskie Centrum Kontroli Chorób) w całej UE i Wielkiej Brytanii śmiertelność z powodu Covid-10 na 100 000 mieszkańców jest najwyższa w Czechach (25), Belgii (19) i właśnie na Węgrzech (10,4).
Źródło: Neweurope.eu/BBC

Ukraina
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został zakażony koronawirusem. Życzenia powrotu do zdrowia złożył mu m.in. Prezydent RP Andrzej Duda.
Aktualnie na Ukrainie zanotowano prawie pół miliona zakażeń koronawirusem, zmarło prawie 9 tys. osób. Przewiduje się, że do końca listopada diagności ukraińscy będą rejestrowali 15 tys. przypadków zakażeń dziennie, a do końca roku 20 tys. zakażeń dziennie.
W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Maksym Stiepanow ostrzegał, że kraj jest „bliski katastrofy zdrowotnej” ze względu na braki miejsc w szpitalach oraz braki personelu medycznego.
Źródło: Euronews

Rosja
W Rosji również koronawirus przybiera na sile. Moskwa nakazała zamknięcie wszystkich barów, restauracji i lokali nocnych. Burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin zapowiedział, że uczniowie i studenci przejdą na naukę zdalną.
Po ogłoszeniu przez firmę Pfizer wynalezienia szczepionki szybko o swoich postępach doniósł też Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF). Zapowiedziano, że pod koniec listopada zostaną opublikowane dane o skuteczności szczepionki Sputnik V. Dyrektor gneralny RDIF Kirill Dmitriew ogłosił, że świat potrzebuje więcej preparatów na koronawirusa, nie wystarczy jedna szczepionka Pfizera.
Próby szczepionki Sputnik V odbywają się głównie w Rosji.
Źródło: The Moscow Times/O2.pl