Bycie Europejczykiem zobowiązuje - uznali redaktorzy europejskich wydań miesięcznika Readers Digest i postanowili sprawdzić, czy mieszkańcy tego kontynentu orientują się w historii, sztuce, polityce... Testowi poddano blisko 4 tysiące osób z 19 krajów. Pytano mieszkańców dużych miast i małych miasteczek, dorosłych i młodzież: Kto powiedział "Myślę, więc jestem "? Jak nazywano Sankt Petersburg w 1985 roku? Kto namalował freski w Kaplicy Sykstyńskiej? Kto skomponował "Odę do radości", która jest hymnem Unii Europejskiej? Jak nazywa się przewodniczący Komisji Europejskiej? Kiedy runął Mur Berliński?...
W teście badającym europejskie IQ Polacy wypadli najlepiej, drugie miejsce przypadło Duńczykom, trzecie - Włochom.
Co prawda połowa pytanych Polaków nie pamiętała, w którym roku runął mur dzielący berlińczyków, za to niemal wszyscy potrafili wskazać najwyższy szczyt w Europie albo podać nazwisko odkrywcy prawa ciążenia. Zdaliśmy też egzamin z wiedzy o UE. Na przykład nazwisko przewodniczącego Komisji Europejskiej potrafiło wskazać 72 proc. badanych Polaków, a tylko 25 proc. Anglików, 35 proc. Niemców i 36 proc. Holendrów. Z odpowiedzią na to pytanie miał kłopot też co trzeci Belg, choć to właśnie w Belgii mieści się siedziba Komisji Europejskiej.
Europejskie IQ
(go)
Tylko połowa Polaków pamięta, kiedy runął Mur Berliński, za to zdecydowana większość wie, kto odkrył prawo ciążenia. W Euro Quizie okazaliśmy się najlepsi wśród mieszkańców starego kontynentu!