Według nieoficjalnych informacji miasto Liverpool wydało na zorganizowanie konkursu Eurowizji ok. 2 mln funtów. Kilkakrotnie więcej kosztowało to stację BBC, a budżet imprezy został domknięty z kasy państwa.
Koncerty towarzyszące konkursowi odbywają się w Wielkiej Brytanii od początku maja. Wydarzenie jest promowane na lotnisku im. Johna Lennona, największych dworcach kolejowych Lime Street i Liverpool Central oraz przy najbardziej znanych zabytkach kultury w centrum miasta, w tym przy katedrze, gdzie stanęła tablica przypominająca rosyjskie zbrodnie w Izumie.
Centrum festiwalowym jest położona na nabrzeżu rzeki Mersey M&S Bank Arena, w której odbędą się półfinałowe przesłuchania i finał konkursu zaplanowany na 13 maja. W Liverpoolu wystąpili przedstawiciele 37 krajów, Polskę reprezentuje Blanka Stajkow, która - jak już wiemy - powalczy w sobotę o główną nagrodę.

26 kwietnia, jeszcze przed koronacją, Arenę odwiedził król Karol III z małżonką Camillą. Do pary królewskiej dołączył dyrektor generalny BBC Tim Davie, a symboliczne odsłonięcie sceny nastąpiło przy ścieżce dźwiękowej skomponowanej przez ukraińskiego kompozytora Michaela Niekrasowa. W duecie prowadzących konferansjerów znalazła się... mistrzyni olimpijska z 2016 roku w hokeju na trawie, dziś osobowość telewizyjna Samantha Quek. Jej partnerem jest Aimee Jackson.
Konkurs w ubiegłym roku wygrali artyści z Ukrainy, ale szybko okazało się, że ten kraj, z uwagi na przeciągające się działania wojenne, nie będzie mógł pełnić honorów gospodarza w roku 2023. Stąd ulokowanie miejsca akcji w Liverpoolu, co w tym mieście podkreślane jest na każdym kroku.
Wielka plansza reklamująca konkurs Eurowizji znalazła się przed muzeum Beatlesów usytuowanym w Royal Albert Dock, a nawet w The Cavern Club, słynnym klubie muzycznym przy Mathew Street, w którym rozpoczęła się wielka kariera zespołu Johna Lennona, Paula McCartneya, George'a Harrisona i Ringo Starra.

Wśród flag państw uczestniczących w imprezie jest także biało-czerwona, pod którą umieszczono tekst wyjaśniający, że słuchanie Beatlesów w czasach, gdy w Polsce rządził reżim komunistyczny było utrudnione, a Paul McCarney zawitał do Warszawy w 2013 roku i został entuzjastycznie przyjęty, podobnie jak Ringo Starr dwa lata wcześniej. Dowiadujemy się także, że w miejscowości Smogorzewiec (powiat toruński) na cześć wspaniałej czwórki z Liverpoolu jednej z ulic nadano miano... The Beatles.
Finał konkursu Eurowizji można obejrzeć 13 maja od godziny 21 na antenie TVP 1 i TVP Polonia oraz na vod.tvp.pl. Festiwal otworzyła go Julia Sanina, wykonując utwór Majak z repertuaru zespołu The Hardkiss, co ma symbolizować zjednoczenie Wielkiej Brytanii i Ukrainy w przygotowaniach do widowiska. Drugi koncert półfinałowy odbył się w czwartek 11 maja, a rozpoczął go występ reprezentantki Ukrainy z 2014 roku Mariji Jaremczuk.
- Oto dom Kamila i Ewy Stoch w Zębie. Urokliwe góralskie siedlisko wybitnego skoczka
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Tak mieszkają gwiazdy sportu! Zobacz apartamenty Małysza, Lewandowskiego, Kubackiego
- Najbogatsi polscy sportowcy i sponsorzy klubów. Poznaliśmy ich majątki!
