Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego: - Po alkoholu puszczają hamulce

(PA)
Psycholog, Ewa Odachowska: - Przeciętny kierowca nie wie, w jaki sposób działa na organizm przysłowiowe "jedno piwko", w jakim czasie wypity alkohol rozłoży się w organizmie i po jakim czasie od spożycia można usiąść za kierownicą.
Psycholog, Ewa Odachowska: - Przeciętny kierowca nie wie, w jaki sposób działa na organizm przysłowiowe "jedno piwko", w jakim czasie wypity alkohol rozłoży się w organizmie i po jakim czasie od spożycia można usiąść za kierownicą. nadesłane
Rozmawiamy o ryzyku jakie niesie za sobą prowadzenie auta "na podwójnym gazie".

Jakie są główne przyczyny wsiadania za kółko "po paru głębszych"?

Przyczyny te mogą być różne. Jednak do najczęstszych możemy zaliczyć znaczną tendencję do ryzyka i brak dostatecznej wiedzy o czynnikach wypadkowych, własnej sprawności, jej zmianie i zachowania pod wpływem alkoholu. Czasami decyzja taka uzasadniana jest też czynnikami sytuacyjnymi lub przymusem sytuacyjnym. Warto podkreślić, iż osoby takie często na trzeźwo deklarują, że nie prowadziłyby samochodu pod wpływem alkoholu, ale za chwilę, gdy alkohol zaczyna krążyć w ich krwi, "hamulce" puszczają i zmieniają decyzję. Ci, którzy siadają po alkoholu za kierownicę, to często osoby uzależnione. W grupie osób częściej siadających za kierownicę pod wpływem alkoholu przeważają mężczyźni.

Wielu kierowców twierdzi, że "jedno czy dwa piwka" nie zaszkodzą. A jaka jest rzeczywistość?

Żadna ilość alkoholu nie jest wskazana, jeżeli zamierzamy kierować autem.
Sprawne prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego przede wszystkim właściwej koordynacji wzrokowo-ruchowej. A to właśnie przepływ tych informacji alkohol zakłóca najszybciej. W znacznym stopniu wpływa też na percepcję, nasze reakcje, które się wydłużają, a także zdolność postrzegania i oceny rzeczywistości oraz odległości.
Poza tym, przeciętny kierowca nie wie, w jaki sposób działa na organizm przysłowiowe "jedno piwko", w jakim czasie wypity alkohol rozłoży się w organizmie i po jakim czasie od spożycia można usiąść za kierownicą.

Czy kierowcy są świadomi tego, że mogą spowodować wypadek i narazić siebie lub innych uczestników ruchu drogowego na utratę życia?

Nikt nie myśli, że wyjeżdżając na drogę dojdzie do wypadku. Zwykle jesteśmy przekonani, że każdemu może się to przydarzyć, tylko nie nam.
Kierowcy nie posiadają dostatecznej wiedzy o czynnikach wypadkowych, nie posiadają też wiedzy o ryzyku, zwłaszcza w kontekście odpowiedzialnego spożywania alkoholu. Jak już zostaną złapani "na gorącym uczynku", zwykle tłumaczą, że to "incydent". Świadomość zagrożenia bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu drogowego wydaje się być niewielka.

Jakie cechy powinien posiadać dobry kierowca?

Dobry kierowca nie tylko powinien wiedzieć jak przekręcić kluczyk w stacyjce i znać przepisy ruchu drogowego. Powinien być świadomy decyzji podejmowanych podczas prowadzenia auta, które wpływają na innych użytkowników drogi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska