Farma wiatrowa na Bałtyku z pozwoleniem na budowę. Daniel Obajtek: Ta decyzja przybliża Orlen do rozpoczęcia inwestycji w 2024 roku
Farma wiatrowa powstaje na Bałtyku, 22 km od brzegu, w okolicy Łeby i Choczewa. Jak informuje Pomorski Urząd Wojewódzki, farna będzie w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat.
- Baltic Power to aktualnie najbardziej zaawansowany projekt realizowany w polskiej części Morza Bałtyckiego - zaznacza wojewoda pomorski Dariusz Drelich. - Elektrownie wiatrowe zrewolucjonizują krajowy system energetyczny i będą ogromną szansą rozwoju dla naszych przedsiębiorców, firm, dostawców, czy samorządów.
ZOBACZ TEŻ: Coraz bliżej modernizacji elektrowni wodnej Mylof. Podpisano umowę z inżynierem kontraktu.
Udziałowcami Baltic Power są Grupa ORLEN i Northland Power. Jak podaje PUW, zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów rozpocząć się ma w 2024 roku, w kolejnym turbin, kabli i stacji, a w 2026 roku farma ma zostać oddana do użytku.
W porcie w Łebie już w 2023 roku rozpocznie się budowa bazy serwisowej, gdzie znajdą się m.in. magazyny części zamiennych warsztaty i przestrzenie biurowe. Na terenie bazy w trybie ciągłym pracować ma ok. 50 osób odpowiedzialnych za jej utrzymanie.
CZYTAJ TEŻ: Morska energetyka wiatrowa napędzi nowe inwestycje i zmieni polską gospodarkę.
Do postanowienia wojewody odniósł się także prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który przyznał, że to pierwsza tego typu decyzja wydana dla projektów Offshore Wind w Polsce, przybliżająca Grupę Orlen do rozpoczęcia inwestycji w 2024 roku.
