Fentanyl miał przy sobie 27-latek, którego aresztowano w czwartek, 22 sierpnia. Substancję, wraz z innymi środkami narkotycznymi, między innymi MDMA, płynną marihuanę i LSD znaleziono w jego mieszkaniu na Szwederowie. To pierwszy raz, kiedy właśnie ten lek w nielegalnym obrocie namierzono w Bydgoszczy.
Niedawno głośno było o liczącym 16 lat pacjencie, który trafił w ciężkim stanie do do Kliniki Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć szpitala "Zdroje" w Szczecinie. Miał zaburzenia oddychania i świadomości. Wiadomo, że był pod wpływem fentanylu.
Do sieci wyciekło też niepokojące nagranie, które według internautów, zostało nagrane w Poznaniu. Widać na nim dziwnie zachowujących się mężczyzn, z których jeden z nich klęczy skulony z twarzą w chodniku, a drugi stoi na zgiętych kolanach, kołysząc się na boki.
Śmiertelne żniwo fentanylu
To substancja stosowana jako lek. Została wynaleziona w latach 60. i działa około 50 razy mocniej, niż morfina. Prawdziwa epidemia uzależnień fentanylem panuje w USA. Z amerykańskich statystyk wynika, że z powodu przedawkowania tego związku chemicznego zmarło już (tylko w USA) więcej niż 100 tysięcy osób. W Polsce jeszcze przed przypadkiem szczecińskiego pacjenta, wszczęto śledztwo, w którym zarzuty obrotu tą substancją usłyszało sześć osób. To postępowanie prowadzone przez stołeczną prokuraturę.
W związku z zagrożeniem narkotykiem, który ma coraz większe wzięcie na czarnym rynku, powstał projekt zmian w prawie. Modyfikacja przepisów jest motywowana tym, że dochodzi do przypadków wyłudzania recept na leki zawierające narkotyk. Dokumenty do tej pory można było zdobyć, np. przez internet.
Nowe prawo ma zacząć obowiązywać jesienią. - Obecnie trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem projektu rozporządzenia w tej sprawie. W najbliższym czasie zostanie on przekazany do konsultacji publicznych - poinformowano nas w Ministerstwie Zdrowia.
- Mamy gotowe rozporządzenie, które jest po prekonsultacjach m.in. z Naczelną Izbą Lekarską (NIL) i ze środowiskiem lekarzy oraz mamy pewną listę substancji kontrolowanych, które byłyby rozpisane w tym rozporządzeniu jako substancje pod specjalnym nadzorem – powiedziała Izabela Leszczyna, ministra zdrowia na konferencji prasowej w NIL.
A chodzi tu nie tylko o fentanyl, ale m.in. o marihuanę czy morfinę. Lista ta jest już obszerna, ale nie jest jeszcze do końca gotowa.
Zmiany w receptach na teleporadę
Izabela Leszczyna podkreśliła: - Jesteśmy w takim dialogu, który musi się skończyć bezpieczeństwem pacjentów i znacznym uszczelnieniem tego, co dzieje się dzisiaj poprzez te "recepty online". Zostały one wprowadzone niedobrą i pełną luk ustawą. Tu nie może być tzw. wolnej amerykanki, że ktoś może się podszywać pod lekarza, bo np. skradł jego dane. I który po naszej kontroli - za chwilę zniknie, ale otworzy się jako inny podmiot.
Obecnie, poprzez internet pacjent wypełnia formularz medyczny, a po jego pozytywnej weryfikacji i przeprowadzonej przez lekarza konsultacji online, może otrzymać 4-cyfrowy kod uprawniający go do wykupienia danego leku. W każdej aptece w Polsce - w ciągu 30 dni, bo tak długo recepta ta jest ważna.
Chodzi też o poprawienie standardu teleporady. - Nie może to być rozmowa lekarza z pacjentem, który nawet nie wie, czy pacjent ten jest kobietą czy mężczyzną... Tak to nie może wyglądać i tu liczę na współpracę z lekarzami oraz Naczelną Izbą Lekarską - dodała ministra.
