W województwie kujawsko-pomorskim ferie zaczynają się 27 stycznia i potrwają do 9 lutego. Policja już teraz rozpoczyna akcję „Bezpieczne ferie”, by zapewnić porządek na drogach wszystkim uczestnikom ruchu. Funkcjonariusze będą reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem.
Zwolnij, nie rozmawiaj!
- Będziemy zwracać uwagę kierowcom, aby stosowali się do ograniczeń prędkości, dostosowywali ją do warunków panujących na drodze - mówi Remigiusz Rakowski. - Ważne jest także korzystanie z pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach dedykowanych dzieciom. Naszej uwadze nie umknie stan techniczny pojazdu, ani to, że kierowca rozmawia w trakcie jazdy przez telefon komórkowy, zamiast korzystać z urządzenia głośnomówiącego.
Zobacz także: Białka Tatrzańska. Rozpoczęły się ferie i na stokach mamy... tłumy
Policjant przypomina, że nie można korzystać z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Mundurowi będą również uświadamiać, że niewłaściwe zachowanie pasażera, np. rozpraszanie uwagi kierowcy, prowokowanie go do szybszej jazdy czy nieprzestrzegania przepisów, mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
Uważaj na przejściu
Natomiast pieszym, w tym dzieciom i młodzieży, będą zwracać uwagę na zagrożenia związane z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd.
Warto przypomnieć, że w Polsce nie obowiązuje jeszcze bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściach. Taka zmiana w przepisach ma dopiero wejść w życie, ale nie wiadomo kiedy. Niestety wielu pieszym wydaje się, że ten przepis już obowiązuje i bezrefleksyjnie wchodzą na zebry. W pierwszych 14 dniach tego roku piesi uczestniczyli aż w 65 procentach wszystkich zdarzeń na drogach regionu.
Niebezpieczne jest także korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię czy głośne słuchanie muzyki.
Bądź widoczny
Funkcjonariusze będą też uświadamiać pieszych o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych i to nie tylko - jak nakazuje prawo - w terenie niezabudowanym po zapadnięciu zmroku, ale także w mieście, całą dobę.
Przeczytaj również: Jazda na ferie za granicę. Załóż zimowe opony!
Taki pieszy może być zauważony przez kierowcę z odległości 150 metrów i dzięki temu bezpiecznie ominięty. Kierowcy zgodnie podkreślają, że człowiek ubrany na ciemno, bez elementów odblaskowych, jest dostrzegany na drodze pozamiejskiej dosłownie w ostatnim momencie, gdy na reakcję może być za późno.
Pogadanki z uczniami
To nie wszystkie zadania policjantów podczas ferii - czekają ich także spotkania w ramach prewencji z dziećmi i młodzieżą w przedszkolach, szkołach oraz miejscach wypoczynku. Głównym tematem będą zagadnienia związane z bezpiecznym uczestnictwem w ruchu drogowym.
Kontrola autokarów
Policja przygotowała wykaz miejsc w całym kraju, w których kontrolowany będzie stan techniczny autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz znajduje się na stronie www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl
Potrzebę kontroli można również zgłosić osobiście lub telefonicznie w każdej jednostce policji.
Dołączają inspektorzy
- My także przystępujemy się w naszym regionie do akcji „Bezpieczne ferie”. Od piątku będziemy kontrolować autokary i kierowców na głównych ciągach komunikacyjnych - zapewnia Krzysztof Nowak z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy. - Będziemy to robić w dni powszechne i w weekendy. Można nam także zgłaszać potrzebę kontroli autokarów i stanu trzeźwości kierowców w danym miejscu, ale prosiłbym o robienie tego z przynajmniej dwudniowym wyprzedzeniem. Jeśli będziemy bardzo zajęci, poprosimy o wsparcie policjantów ruchu drogowego.
