Cztery kompozycje, czterech współczesnych polskich twórców. Każda odmienna, zarówno w tematyce, jak i w zastosowanych środkach kompozytorskich.
Wiatr poniesie na Marsa
Całość układa się jednak w narracyjną podróż w nieznane. Początek – „Wiatr echo niesie po polanie” - to obraz natury, inspirowany polskim krajobrazem. Drugim rozdziałem opowieści jest niemalże bajkowa „Podróż na Marsa”. Etap trzeci – „MissA”, ukazuje niejako symboliczny, duchowy wymiar podróży. Ostatni element,„Time dilation”, przenieść ma słuchacza już w inny wymiar – nieokreślony, pozbawiony realnego
czasu…
W programie znalazły się utwory Andrzeja Krzanowskiego (1951-1990) Piotra A. Komorowskiego (ur. 1977), Michał Moca (1977) oraz Marcin Gumieli (1980). Wszystkie utwory przeznaczone są na duet klawesynu z akordeonem - niezwykły, rzadko spotykany zestaw instrumentów, jednakże pod względem brzmieniowym wzajemnie się uzupełniających. Przy klawesynie zasiądzie Dorota Zimna, na akordeonie zagra Stanisław Miłek.
Złota korona dla polskich klasyków
Dzień później, w niedzielę nie lada atrakcję przygotowano dla miłośników dawnego brzmienia. „Corona Aurea” to próbka szczytowych osiągnięć muzyki polskiej przed Chopinem. Wśród najcenniejszych dzieł okresu baroku muszą się więc znaleźć utwory Mielczewskiego, Jarzębskiego, Szarzyńskiego i Zieleńskiego. Wykonawcami będę młodzi muzycy zespołu muzyki dawnej Ensamble Inegalite. Całość tradycyjnie już słowem wstępnym opatrzy ulubieniec festiwalowej publiczności, Jakub Burzyński, który obchodzić będzie w Toruniu swój jubileusz – od 10 lat przenosząc toruńską publiczność w świat muzycznych ciekawostek.
„Time dilation” - 17 grudnia 2022 (sobota), godz. 11:00 Ratusz Staromiejski
