Wspaniała gwara i barwne zwyczaje, porywająca muzyka, wartkie tańce i cudowny śpiew, ale też niesamowite bajania - to esencja kultury podhalańskiej. – To wszystko przechodzi z pokolenia na pokolenia. Trwa. W świecie, który pędzi, który nie ogląda się za siebie, to niezwykła wartość. Trzeba więc ją pielęgnować, dbać o nią. I my to staramy się robić – mówi Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, a jednocześnie gospodarz już 58. Sabałowych Bajań, czyli Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.
Niezmiennie istotą Sabałowych Bajań są trwające trzy dni przesłuchania konkursowe. Co roku towarzyszy im również wiele niezwykłych wydarzeń, będących wspaniałym dopełnieniem tego święta polskich górali.
Wystawa i kiermasz sztuki ludowej, wieczorne koncerty zespołów regionalnych i folkowych, Sabałowa Noc, wycieczka w stylu retro, „Bajaniowe Śpasy”, festiwalowy korowód, wystawa broni kolekcjonerskiej i rodzinne zawody strzeleckie o „Sabałową Flintę” - to tylko część atrakcji, które zostały przygotowane na tegoroczny Festiwal.
58. Sabałowe Bajania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Głównym Partnerem 58. Sabałowych Bajań jest Województwo Małopolskie.
Współorganizatorem 58. Sabałowych Bajań jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
